Irlandiya ta’lim vaziri Norma Foli ota-onalarni boshlang‘ich maktab o‘quvchilari uchun smartfon xarid qilmaslikka chaqirdi. Ushbu tavsiyalar mamlakat Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan.
Uning ta’kidlashicha, aksariyat maktablarda smartfondan foydalanish allaqachon taqiqlangan, ammo eng katta muammo bu maktabdan tashqarida sodir bo‘layotgan voqealardir. Internetda bolalar turli odobsizliklarga guvoh bo‘lishadi va ularni bundan himoya qilish kerak. Xavfsizlik muammosini o‘ylasangiz, oddiy tugmachali telefon tanlang, ammo aslo smartfon emas!
Sendaydagi Toxoku universiteti va San-Fransiskodagi Kaliforniya universiteti tadqiqotchilari bolalarga qanchalik erta smartfon berilsa, rivojlanishdagi kechikishlar ehtimoli shunchalik yuqori bo‘lishini aniqlashdi. Ilgari shunga o‘xshash natijalar boshqa mamlakatlarda ham olingan edi. Ularning barchasi bitta xulosaga keladi: gadjetlar yosh bolalarning rivojlanishini sezilarli darajada sekinlashtiradi.

Власти Ирландии призвали родителей не покупать детям смартфоны
Министр образования Ирландии Норма Фоли призвала родителей не покупать детям младшего школьного возраста смартфонов. Эти рекомендации утверждены кабинетом министров страны.
Она отмечает, что большинство школ уже запрещают использование смартфонов, но самая большая проблема заключается в том, что происходит вне школы. В интернете дети сталкиваются с разным непотребством, и их следует от этого оградить. А решение вопроса безопасности легко решает обычный кнопочный телефон.
Исследователи из Университета Тохоку в Сендае и Калифорнийского университета в Сан-Франциско выяснили, что чем раньше детям дают смартфоны, тем больше вероятность задержки в развитии. Ранее подобные результаты были получены в других странах. Все они сводятся к одному выводу: гаджеты сильно замедляют развитие детей, особенно в младшем возрасте.