Ирландия таълим вазири Норма Фоли ота-оналарни бошланғич мактаб ўқувчилари учун смартфон харид қилмасликка чақирди. Ушбу тавсиялар мамлакат Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган.
Унинг таъкидлашича, аксарият мактабларда смартфондан фойдаланиш аллақачон тақиқланган, аммо энг катта муаммо бу мактабдан ташқарида содир бўлаётган воқеалардир. Интернетда болалар турли одобсизликларга гувоҳ бўлишади ва уларни бундан ҳимоя қилиш керак. Хавфсизлик муаммосини ўйласангиз, оддий тугмачали телефон танланг, аммо асло смартфон эмас!
Сендайдаги Тохоку университети ва Сан-Францискодаги Калифорния университети тадқиқотчилари болаларга қанчалик эрта смартфон берилса, ривожланишдаги кечикишлар эҳтимоли шунчалик юқори бўлишини аниқлашди. Илгари шунга ўхшаш натижалар бошқа мамлакатларда ҳам олинган эди. Уларнинг барчаси битта хулосага келади: гаджетлар ёш болаларнинг ривожланишини сезиларли даражада секинлаштиради.

Власти Ирландии призвали родителей не покупать детям смартфоны
Министр образования Ирландии Норма Фоли призвала родителей не покупать детям младшего школьного возраста смартфонов. Эти рекомендации утверждены кабинетом министров страны.
Она отмечает, что большинство школ уже запрещают использование смартфонов, но самая большая проблема заключается в том, что происходит вне школы. В интернете дети сталкиваются с разным непотребством, и их следует от этого оградить. А решение вопроса безопасности легко решает обычный кнопочный телефон.
Исследователи из Университета Тохоку в Сендае и Калифорнийского университета в Сан-Франциско выяснили, что чем раньше детям дают смартфоны, тем больше вероятность задержки в развитии. Ранее подобные результаты были получены в других странах. Все они сводятся к одному выводу: гаджеты сильно замедляют развитие детей, особенно в младшем возрасте.