«Mashaqqat ortidan albatta mukofot ham keladi!» – Tesla’da ishlayotgan ilk o‘zbek qizi hikoyasi
Suhbatdoshimiz Navoiy viloyatida tug‘ilgan. Bakalavr bosqchini Germaniyadagi nufuzli Universıty of applied sciences in Europe’da egallagan. American Publishing Company, Zalando, Adidas, SAP kabi jahonga mashhur kompaniyalarda amaliyot o‘tagan.
Hozir u nufuzli Tesla kompaniyasida ishlayotgan ilk o‘zbekistonlik ’IT planning analyst’ hisoblanadi.
Mushtariy Sharifova 2021-yil «Shuhrat» medali bilan taqdirlangan.
Muvaffaqiyatga osonlikcha erishmadim
Bolaligimdan og‘ir-vazmin qiz bo‘lganman. Maktabda yaxshi o‘qishga, ayniqsa, xorijiy tillarni yaxshi o‘rganishga harakat qilganman. Yodimda litseyda o‘qib yurgan kezlarim telekanallarda koreys seriallari ko‘p efirga berilardi. O‘sha seriallardagi muhit, filmlardagi aksariyat qahramonlarning chet ellarda o‘qib yurgani, semestr oldi qanday qilib kutubxonalarda kechgacha tayyorlanganini ko‘rib, ularga havasim kelgan.
Ochig‘i, men ham chet elda o‘qishni, o‘sha kinolardagidek qiynalib sessiyaga tayyorlanishni xohlar edim. Ayniqsa, Janubiy Koreyada o‘qishni orzu qilganman. Bu orzuim katta bo‘lganimdan keyin yanada qat’iylashib bordi.
Ammo muvaffaqiyatga osonlikcha erishmadim. Litseyni bitirgach, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga o‘qishga kirmoqchi bo‘ldim, ammo talaba bo‘lish nasib etmadi. Avvaliga bundan xafa bo‘ldim, keyingi yili puxta tayyorgarlik qilib Toshkentdagi Singapur menejmentni rivojlantirish universitetiga o‘qishga kirdim.
Tahsil davomida Germaniyada o‘qiyotgan do‘stlarim bilan suhbatlashib turardim. Kunlarning birida ular Germaniyadagi oliygohlarga topshirib, ko‘rishimni maslahat berishdi. Bu fikr menga ma’qul kelgan. Ota-onam roziliklarini olib bir nechta universitetlarga hujjatlarimni topshirdim. Bir necha oydan so‘ng Berlindagi Universıty of applied sciences in Europe’ga qabul qilinganim haqida xabar keldi. Shu hujjatni olib, uyga borganimda rahmatli dadajonim meni qo‘llab-quvvatlaganlar.
Qiziqarli va mazmunga boy yillar sifatida xotirlayman
Germaniyadagi o‘qish tizimi O‘zbekistondagidan tubdan farq qiladi. Umuman olganda, Yevropa davlatlarida o‘qishga kirish oson, lekin imtihonlardan 3 marta yiqilgan talaba o‘qishdan chetlatiladi va ortiq o‘sha mamlakatdagi hech bir universitetda o‘qiy olmaydi.
Men talabalik yillarimni qiziqarli va mazmunga boy yillar sifatida xotirlayman. O‘qituvchilar darslarni oson uslubda sodda tilda tushuntirishardi. Imkon boricha sohamdagi yangiliklardan xabardor bo‘lishga, kerakli dasturlarni o‘rganishga harakat qildim.
Darslar umuman olganda oson bo‘lishiga qaramasdan, imtihonlardan o‘tish uchun ularga juda qattiq tayyorlanardim. 5 yil ichida universitetni bitirdim.
O‘qishning 3-semestridan boshlab bizda majburiy amaliyot boshlanadi. 4-kursdan esa staj dasturini amalga oshirish kerak. Oxirgi 5 va 6-semestrlarda talaba o‘z yo‘nalishini belgilab olishi kerak. Men dolzarb soha deb moliya yo‘nalishini tanladim. IT sohasini ham qo‘ldan kelgancha o‘rganishga harakat qildim va bu menga kelajakda juda asqotdi.
O‘qish yillarim 2015-2019-yillarga to‘g‘ri keldi. 2019-yilning sentyabrida o‘qishni tugatdim.
2017-yilning sentyabridan 2018-yilning martigacha Adidas kompaniyasida amaliyot o‘tadim. Kompaniyada amaliyot o‘tash uchun hujjatlarimni topshirish jarayoni juda ham qiziqarli va mashaqqatli bo‘lgan. Chunki deyarli bir yil davomida harakat qilganman. Ich-ichimdan «Qancha bo‘lsa ham harakat qilaman, ammo baribir shu kompaniyada amaliyot qilaman» degan, maqsad bo‘lgan. Ishlash istagi shu qadar kuchli ediki, ishga kirganimdan so‘ng hisoblaganimda, umumiy hisobda 247 ta «application» to‘ldirib, yuborgan ekanman. Ulardan bor-yo‘g‘i ikkitasi muvaffaqiyatli o‘tgan.
O‘qish davomida yana bir mashhur Zalando kompaniyasida ishlaganman. SAP kompaniyasida esa 2-amaliyotni o‘tab, bitiruv malakaviy ishimni yozib tugatganman.
American Publishing Company kompaniyasida 2020-yil fevralidan 2021-yil yanvarigacha ishladim.
Kundalik hayotda ko‘proq ishlatish, suhbatlashish samaraliroq
Savolingizdan kelib chiqib ayta olamanki, til o‘rganish borasida metodlar va qarashlar turlicha. Ammo xorijiy tillarni o‘rganishda o‘zimning tavsiyalarimni o‘rtoqlashishim mumkin. O‘ylashimcha, har kuni 100-1000 ta so‘z yodlashdan ko‘ra, balki o‘sha so‘zlarni kundalik hayotda ko‘proq ishlatish, suhbatlashish samaraliroq. Shundagina o‘sha yodlagan so‘zlaringiz ko‘proq xotirada muxrlanib qoladi. Bu uslubni menga Navoiydagi ustozim Eleonora opa o‘rgatgan.
Aynan xuddi shunday metodikani Germaniyaga kelib, nemis tilini o‘rganish uchun qo‘lladim. Ko‘proq suhbat qurishga, do‘stlarim bilan nemis tilida muloqot qilishga harakat qildim. Har safar suhbatlashganingizda yangi so‘zlarni o‘rganasiz va xotirangizda qoladi. Shu sababli men uchun eng yaxshi usul – bu o‘rganayotgan tilda ko‘proq suhbatda bo‘lish va albatta, chet tilidagi filmlarni ko‘proq tomosha qilish va kitob o‘qishdir.
Hozirda men, rus, turk, ingliz va nemis tillarida erkin muloqot qila olaman.
Umumiy hisobda 4-4,5 oy davom etdi
Tesla xodimiga aylanish oson kechmadi. Birinchi marta kompaniyaga hujjatlarimni topshirganimda 2021-yilning fevral oyi edi. Hujjatlarni skriningdan o‘tishi, keyin suhbatga chaqirish, birinchi suhbat va keyin yana to‘rt hafta davomida haftasiga ikki marotaba kompaniya menejerlari va hamkasblar bilan intervyular – umumiy hisobda 4-4,5 oy davom etdi. Ammo shu o‘rinda shuni qayd etishim lozim, bu kompaniyaga ishga kirishimda meni avvalgi kompaniyalar – Zalando, SAP, Adidas’da to‘plagan tajribalarim 70 foiz o‘z hissasini qo‘shdi. Agar men Tesla kompaniyasiga quruq CV jo‘natganimda o‘ta olmasdim.
Mening soham asosan moliya va xalqaro moliya ishlari va operatsiyalar bilan bog‘liq. Misol uchun, kompaniyaning bir yillik byudjet taqsimoti, xarajatlari va daromadlarini hisoblaymiz va bu bo‘yicha takliflar beramiz.
Ko‘pchilikka ma’lum LinkedIn platformasi mavjud. Men ham o‘sha yerda ish qidirishni boshlaganman va Tesla rekruterini e’lonini ko‘rib, elektron manziliga xat yozganman. Bir necha kundan so‘ng, ular xatimga javob berishgan va Tesla kompaniyasining rasmiy veb-sayti orqali o‘z hujjatlarimni yuborishimni so‘rashgan. Sayt orqali men CV, motivatsiya xati, avvalgi ishlagan kompaniyalarimdan 3 kishining tavsiyanomasini topshirganman. Shu o‘rinda o‘zimni tajribamdan kelib chiqqan holda bitta maslahat: agar katta kompaniyalarda ishlamoqchi bo‘lsangiz, o‘qishga kirgan vaqtdanoq, malaka oshirishni, amaliyotni boshlash kerak. O‘qish tugashi yoki yarmiga kelishini kutish shart emas. Odam o‘ziga men 3-5 yil ichida o‘zimni qanday ko‘raman, deb, aniq maqsad bilan harakat qilsa, ishonaman, kelajakda juda ko‘p yoshlar Tesla, Amazon, Google kabi yirik kompaniyalarga ishga kira oladi.
Mashaqqat ortidan albatta mukofot ham keladi
Kechki vaqt ishdan bo‘sh vaqtlarim professional bo‘lmasam-da, biron bir mazali taomlar tayyorlab, ularni kichik video sifatida Instagram’dagi obunachilarimga ulashib boraman. Bundan tashqari, xonaki gullarni parvarishlashga ham qiziqaman. Hozir uyda avakado daraxtini o‘stiryapman. Yaqin uch yil ichida magistraturani davom ettirish niyatim bor.
Fursatdan foydalanib, yoshlarga, ayniqsa, qizlarga qarata aytmoqchiman: hech qachon o‘z orzularingizdan voz kechmang, hamisha olg‘a yuring. Qo‘lingdan kelmaydi, eplolmaysan degan insonlarga quloq solmang, negativ tarzda qabul qilmang. Men albatta bajaraman, deng va o‘zingizga ishoning. O‘shanda atrofdagilar ham sizga ishonadi. Bir natijaga erishgungacha qo‘lingizdan kelgan hamma narsani qiling, barcha imkonlarni ishga soling. O‘z ustingizda tinimsiz ishlang, bilim va malakangizni orttiring. Allohdan eng yaxshisini so‘rang, u albatta so‘raganingizni beradi. Mashaqqat ortidan albatta mukofot ham keladi.

«За трудностями следует награда!» - история первой узбекской девушки, работающей в Tesla.
Очередной гость сегодняшней беседы, молодая девушка и образец для подражания – Муштарий Шарифова. Она родилась в городе Навои,окончила университет прикладных наук Европы в Германии и стажировалась во всемирно известных компаниях как American Publishing Company, Zalando, Adidas, SAP.
Сейчас она является первой узбекской девушкой работающей в престижной компании Tesla – аналитиком по ИТ-планированию.
В 2021 году Муштарий Шарифова была награждена медалью «Шухрат».
Упорный труд – залог моего успеха
В детстве я была полноватой девушкой. Я старалась хорошо учиться в школе, особенно хорошо изучала иностранные языки. Помню, когда я училась в лицее, по телевизору показывали много корейских сериалов. Я с завистью наблюдала за главными героями, которые прикладывали все свои усилия для того, чтобы учиться за границей – кропотливо подготавливаясь к сессиям по вечерам в библиотеках.
Честно говоря, я тоже хотел учиться за границей, готовиться к сессиям так же усердно, как в тех фильмах. Особенно я мечтала учиться в Южной Корее. С возрастом заветная мечта только окрепла во мне.
Мне было не легко. После окончания лицея, я хотела поступить в Университет мировой экономики и дипломатии, однако у меня не получилось. Сначала я расстроилась, но тщательно подготовившись к вступительным экзаменам, я смогла в следующем году поступить в Сингапурский Институт развития менеджмента в Ташкенте.
Во время учебы я общалась с друзьями, которые учились в Германии. Однажды они подали документы в различные университеты Германии и посоветовали мне поступить подобным образом. Идея мне понравилась. Получив одобрение от моих родителей, я подала документы в несколько университетов. Через несколько месяцев мне пришел ответ, где было сказано что меня приняли в университет прикладных наук Европы в Берлине. С этой радостной вестью я пошла домой, и обрадовала своего покойного дедушку,который меня поддержал.
Для меня эти годы были насыщенным и интересными
Система образования в Германии кардинально отличается от узбекской. В целом, в европейских странах легко учиться, но если студент, не смог сдать 3 раза экзамен, он будет отчислен и больше не сможет учиться ни в одном университете этой страны.
Я вспоминаю свои студенческие годы как одни из самых захватывающих и содержательных. Преподаватели объясняли предметы на простом и доступном языке. А я в свою очередь, старалась быть в курсе последних новостей и изучать необходимые программы.
В течении 5 лет, несмотря на несложные занятия, к экзаменам я готовилась очень тщательно. Начиная с 3 семестра обучения мы проходили обязательную стажировку. С 4-го курса у нас должен был быть стаж. На 5 и 6 семестре студент должен был определить свое направление. Например, я выбрал финансы как одно из актуальных направлений. Я также старалася как можно больше изучать сферу ИТ, и это очень помогло мне в будущем.
C сентября 2017 до марта 2018 года, я проходила стажировку в компании Adidas. Я готовилась к этому целый год. Процесс подачи документов был трудным, но в то же время интересным и очень волнительным. Я говорила самой себе: «Я буду стараться изо всех сил, и буду стажироваться в этой компании». После одобрения моей кандидатуры, я насчитала 247 заявок, 2 из которых были одобрены.
Во время учебы, я работала в известной компании Zalando. В компании SAP я прошла вторую стажировку, а также закончила писать диссертацию.
В компании American Publishing Company я работала с февраля 2020 года по январь 2021 года.
Чем больше вы работаете, тем лучше развита ваша устная речь
Отвечая на ваш вопрос, могу сказать, что существуют разные методы и техники изучения языка. Например, основываясь на своем опыте, я думаю что предпочтительнее развивать устную речь, чем учить каждый день по 100-1000 слов. А это в свою очередь позволит оставить в вашей памяти заученные слова. Этому методу меня научила учительница Элеонора опа в Навои.
Когда я приехала в Германию, я старалась использовать эту методику для изучения немецкого языка. Я общалась как можно больше с друзьми на немецком языке. Так что лучший способ для меня - больше разговаривать на изучаемом языке,смотреть фильмы и читать книги.
Сейчас я свободно разговариваю на русском,турецком,английском и немецком языках.
Мою кандидатуру рассматривали 4-4,5 месяца.
Стать сотрудником Tesla было непросто. В феврале 2021 года я подала документы в компанию. После изучения моих документов, меня пригласили на собеседование, а затем на интервью с руководителями компании и моими будущими коллегами два раза в неделю. Это длилось на протяжении 4-4,5 месяцев. И должна признать - мой успех на 70% был связан с полученным мной опытом в компаниях Zalando, SAP, Adidas
В основном моя работа связана с финансами, международной финансовой деятельностью и операциями. Например, мы производим расчет годовых бюджетных ассигнований, расходы и доходы компании, после чего даем свои рекомендации.
Существует такая популярная платформа LinkedIn, где я искала работу и нашла вакансию от рекрутера компании Tesla. Воспользовавшись предоставленной возможностью, я отправила электронное письмо и уже через несколько дней получила ответ, где было сказано о подаче моих документов через официальный сайт Tesla.
Через сайт я отправил резюме, мотивационное письмо и рекомендательное письмо полученное от 3-х компаний, в которых я работала. Исходя из моего опыта,хочу поделиться с вами одним советом - если вы хотите работать в большой и перспективной компании, вам необходимо начать прохождение стажировки с момента зачисления. Я также придерживаюсь мнения, что если человек будет работать и у него будет конкретная цель, видение себя самого в течении 3-5 лет, то в будущем он сможет устроиться на работу в такие крупные компании, как Tesla, Amazon, Google.
За трудностями следует награда
В свободное от работы время я занимаюсь готовкой разных блюд, а после делюсь со своими подписчиками результатами своего труда в Инстаграм. Я также интересуюсь комнатными растениями. Например, сейчас я выращиваю дома авокадо. Если говорить о моих планах на будущие, то я собираюсь последующие три года учиться на магистратуре.
Пользуясь случаем, хочу пожелать подрастающему поколению, особенно девушкам - никогда не отказываться от своей мечты и всегда идти вперед. Не нужно слушать людей, которые говорят, что вы не сможете чего-то сделать. Верьте в себя и свои силы, тогда и окружающие поверят в вас. Добивайтесь и старайтесь достигнуть положительного результата. Неустанно работайте над собой, приобретайте знания и практические навыки. Просите помощи Аллаха и всего самого лучшего. Он обязательно даст вам то, о чем вы его просите. За трудностями следует награда.