“Data scientist, Boeing 787 parvozi va Сloud tizimi” – Daniyadagi doktorant hikoyasi
Qahramonimiz Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universitetini tamomlagan. 2014-2017-yillar Elektron hukumat loyihalarini boshqarish markazida, 2017-2018-yillar Huawei’ning O‘zbekistondagi ofisida ishlagan. 2018-2020-yillar Yevropa Ittifoqining Erasmus dasturi granti sovrindori sifatida Avstriya va Daniyada magistratura bosqichida o‘qigan. Keyin bir muddat Shveysariyadagi Xalqaro aviatsiya tashkilotida ma’lumotlar tahlilchisi bo‘lib faoliyat yuritgan.
Talab yo‘qligi uchun tajriba olish imkoniyati bo‘lmagan
Data Science sohasiga qiziqishim magistratura bosqichini Aalborg University Copenhagen’da o‘qib yurgan davrlarim paydo bo‘la boshladi. Aniqrog‘i, «Optional course» deb ataladigan majburiy fanlardan tashqari o‘qiladigan «Machine Learning algorithms» va «Introduction to Recommendation Systems» kabi kurslar menda bu sohaga qiziqish uyg‘otdi. Albatta ustozlarim juda qattiqqo‘l bo‘lgani, fanlarni yopa olish uchun o‘z ustimda qo‘shimcha ishlashga ko‘p to‘g‘ri kelgan. Shu sabab Coursera, Udemy va EdX onlyn platformalarda ko‘plab kurslarni o‘rganganman va bu ham qiziqishimni oshirgan.
Toshkentda Xalqaro Vestminster universitetida bakalavr bosqichini o‘qib yurganimda ham dasturlash bo‘yicha fanlar o‘tilardi, lekin ba’zi sabablarga ko‘ra ular menda qiziqish uyg‘otmasdi. Menimcha asosiy sabab dasturlashning o‘zidan hosil bo‘ladigan natijadan ko‘nglim to‘lmagan, chunki asosiy maqsad mobil ilova yoki e-commerce veb-sayt bo‘lar edi. Ammo, ma’lumotlar bazasi va uning tahlili bo‘yicha o‘tiladigan fanlarni qiziqish bilan o‘qir edimku, lekin ular bo‘yicha o‘zbek IT bozorida talab yo‘qligi uchun ishlab tajriba olish imkoniyati bo‘lmagan.
Data scientist o‘zi nima?
Savolingiz hozir o‘zbek IT bozorida juda aktual hisoblanadi. Va bunga umumiy qabul qilingan javob ham yo‘q deb hisoblayman. Chunki bu mutaxassislikni hamma har xil tasavvur qiladi va ba’zida ma’lumot tahlilchilari (data analist) yoki business analist vazifalari bilan ham adashtirishadi. Buning boshqa sababi bu yo‘nalishga bo‘lgan talabni keskin oshishi va mutaxassislikni qo‘llash mumkin bo‘lgan sohalarni kengayishi natijasida data scientist o‘rniga torroq  yo‘nalishlar: machine learning (ML) engineer, NLP engineer, neural network engineer va hokazo kabilar paydo bo‘lmoqda. Ammo umumiy qilib aytganda data scientist bu turli xildagi ma’lumotlarni qayta ishlab, ular yordamida biznes uchun ma’lum bir mahsulot joriy etadigan yoki mavjudlarini mukammalashtiradigan odam. Bu Machine Learning yo‘nalishini turli xil algoritmlaridan foydalanib taqdim etilgan ma’lumotlar orqali kelajakda bo‘ladigan holatni oldindan ko‘ra olish yoki taxmin qila olish qobilyatiga ega bo‘ladi. Buni barcha yo‘nalishlarimizga qishloq xo‘jaligi, davlat tashkilotlari, tibbiyot, oliy ta’lim, enegetika, ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish kabi yo‘nalishlarga tatbiq etsa bo‘ladi. Chunki hozir axborot texnologiyalari jamiyatimizning deyarli barcha sohalariga kirib boryapti va bu jarayon katta hajmdagi ma’lumotlarni (Big Data) paydo qilyapti. Bu ma’lumotlarni o‘chirib yoki arxivlab qo‘ygandan ko‘ra qayta ishlab, joriy xizmatlar sifatini yaxshilash yoki yangilarini yo‘lga qo‘yish mumkin.
Chevening va Erasmus grantiga sazovor bo‘ldim
Ochiq aytganda Avstriya va Daniyada tahsil olish avvaldan ko‘zlagan maqsadim emasdi. Asosiy maqsad Yevropada grant orqali ta’lim olish va dunyoning eng yuqori 500 taligiga kiradigan muasassalarda o‘qish edi. Shuning uchun Yevropada o‘qish imkonini beradigan Chevening, DAAD, Erasmus va boshqa bir qancha grantlarga bir yilni o‘zida hujjat topshirdim. Ba’zilaridan suhbatga taklif qilindim va ba’zi suhbatlardan muvaffaqiyatli o‘tdim ham. Oxiri Chevening va Erasmus’ning DCLead dasturi o‘rtasida tanlov qilishga to‘g‘ri keldi va men Erasmus’ni tanladim. Boisi bu dastur Joint Master’s Degree deyilib, unga qabul qilinganlar 4 semester davomida kamida 2 ta davlatdagi OTMda tahsil olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. DCLead dasturidagi o‘qishim kerak bo‘lgan fanlar har tomondan ma’qul keldi. Grant bo‘yicha o‘qiganim uchun bu davlatlardagi viza bo‘yicha yoki o‘qish puliga o‘xshagan tashvishlar menda deyarli bo‘lmagan, chunki bu ishlar Yevropa fondi tomonidan tashkillashtirilgan. Ammo bilishimcha Avstriyadagi ko‘p o‘qishlar deyarli tekin hisoblanadi, asosiysi Yevropa tashqarisidan kelayotgan talaba o‘z bank hisobida talab qilingan mablag‘ borligini isbotlay olishi lozim va uzoq muddatga davlatda yashash huquqini beradigan «Aufenthaltsbewilligung – Student» hujjatini qo‘lga kiritishi zarur bo‘ladi. Daniyada bo‘lsa yevropalik bo‘lmagan talabalar uchun o‘qish pullik, ammo barcha universitetga davlat tomonidan grantlar ajratilgan va shu davlat granti orqali bepul o‘qish mumkin.
Ilmiy tarzda muhimligini isbotlash talab etiladi
Magistraturadagi ilmiy ishim onlayn o‘quv platformalariga (masalan Coursera, EdX) sun’iy intellektni (Artificial Intelligence) joriy etish yo‘llari va foydalanuvchilar uchun eng muhim afzalliklarini aniqlashga qaratilgan edi. Shu sababdan foydalanuvchilar bilan izlanishlar olib borib, ular haqidagi umumiy ma’lumotlar va ularning fikrlarini yig‘ib tahlil qilganman. Chunki talabalardan qandaydir yangilik taklif qilish yoki joriy etish uchun avvalambor buni ilmiy tarzda muhimligini isbotlash talab etiladi. Mening ilmiy ishim aynan shu AI (Artificial Intelligence) tomonidan keladigan afzalliklarni aslida haqiqiy foydalanuvchilar uchun kerakmi yoki yo‘qligini aniqlash bo‘lgan.
Bir parvoz 500 GB dan ortiqroq ma’lumot ishlab chiqaradi
PhD bosiqini Daniyaning Aalborg oliygohidagi Computer Science bo‘limida olib boryapman. Ilimiy ishimning mavzusi “Statistik va ML modellari yordamida sensorlardan kelayotgan ma’lumotlar hajmini kichraytirgan holda ma’lumotlar omboriga saqlash” haqida. Hozir Internet of Things (IoT) nomi bilan ko‘plab sohalarda avtomatlashtirish va masofadan turib boshqarish yo‘lga qo‘yilmoqda. Bular turli xil sensorlar orqali amalga oshiriladi va tabiiyki bir uskunani o‘zida bir nechalab sensorlar bo‘ladi. Ulardan kelayotgan ma’lumotlar ko‘lami, tezligi va turli xilligi sababli ularni biz ishlatishga o‘rganib qolgan bir kompyuterga o‘rnatilgan bazaga saqlashning ilojisi yo‘q. Misol qilib keltiradigan bo‘lsak, Boeing 787 samolyotining o‘zi bir parvoz davomida 500 GB dan ortiqroq ma’lumot ishlab chiqaradi. Xullas, qisqacha aytganda hozirgi asosiy muammo bundan katta hajmdagi ma’lumotning barchasini qisqartirmagan holda saqlash va qayta ishlash. Mening ilmiy ishim asosan elektr toki ishlab chiqaradigan shamol turbinalariga o‘rnatilgan sensorlardan keladigan ma’lumotlarni samarali saqlash va kerak bo‘lganda qayta tiklab berishga qaratilgan. Bu ham ma’lumotlar bazasining bir turi hisoblanadi.
1974-yilda tashkil etilgan
Men o‘qiyotgan Aalborg universiteti Daniyadagi rasmiy o‘rni bo‘yicha to‘rtinchi va talabalar soni va hajmi jihatidan mamlakatdagi eng yirik oliygoh. Muassasamiz Daniyadagi boshqalariga nisbatan yangi bo‘lib 1974-yilda tashkil etilgan. Universitetning asosiy kampusi Alborg shahrida joylashgan, yana poytaxt Kopengagen va Esberg shaharlarida ham kampuslari bor. Butun Yevropa bo‘yicha ilmiy ishlar olib borish, Erasmus’ga o‘xshagan Yevropa fondlarida qatnashish bo‘yicha Daniyadagi eng faol oliygoh hisoblanadi. Injenerlik, matematika, robototexnika, kompyuter dasturlash va ma’lumot bazalarini boshqarishga o‘xshagan fanlar juda chuqur o‘rgatiladi. Umuman olganda Daniya va boshqa Skandinaviya davlatlari shunga o‘xshagan zamonaviy texnik fanlarni chuqur o‘zlashtirish uchun juda yaxshi joy deb hisoblayman. O‘zbekistonlik talabalarga Daniyada o‘qish uchun Daniya hukumati tomonidan bakalavr va magistr yo‘nalishlariga ajratilgan grantlar yoki Erasmus’ga o‘xshagan Yevropa Ittifoqi grantlari orqali kirishni, PhD uchun esda Yevropa Ittifoqining «Marie Sklodowska-Curie Actions» dasturini tavsiya etgan bo‘lardim.
Cloud tizimidagi xizmatlar paydo bo‘lishini xohlayman
Savolingizdan kelib chiqib ayta olamanki, to‘siqlar albatta yetarlicha bor. Masalan kadrlar yetishmasligi. Bu sohaga qiziquvchilar kundan kunga ko‘payib bormoqda, ammo ularni o‘qitib, rivojlantira oladigan va to‘g‘ri yo‘lga boshlaydigan tajribali mutaxassislar kam. Yana boshqa to‘siq bu sohaning salohiyatini hali hamma ham tushunib yetmagani. Umumiy tushuncha bo‘lsa ham aniq bir tor sohaga kelganda uni to‘g‘ri qo‘llay olmaslik (aslida bu rivojlangan mamlakatlarda ham mavjud muammo). Ma’lumotlarning hajmi o‘zimizda ham ancha sezilarli tarzda yaxshilanmoqda, biroq ularni to‘g‘ri maqsad bilan qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish kerak.
Keyin yurtimizda mahalliy cloud servislarning sifati juda past, hozirgi kunda ma’lumot xavfsizligi va siyosiy holatni nazarda tutgan holda, yurtimizda talabga javob beradigan cloud tizimidagi yuqori sifatli xizmatlar paydo bo‘lishini xohlayman.
Ingliz tilini bilish va internetdan to‘g‘ri foydalanish muhim
Albatta o‘zimni hali muvaffaqiyatli deb aytmagan bo‘lardim. Lekin oliy o‘quv yurtlarida o‘qishni yoki ilmiy ish qilishni istaydiganlarga avvalambor ingliz tilini yaxshi o‘rganishni va bunga qo‘shimcha o‘ziga qiziq bo‘lgan sohada yaxshi asos (fundament) hosil qilishni tavsiya etaman. Eng zaruri odam o‘ziga qiziq va jamiyatimizga foydasi tegadigan sohani topa olsa keyinchalik uni o‘zlashtirishi oson kechadi. Data Science yoki Data Engineering uchun Python (data science) yoki Scala (data engineering) dasturlash tillarini o‘zlashtirish va ma’lumotlar bazasida ishlash bo‘yicha tajriba orttirish maqsadga muvofiq.
Keyin statistika va algebraning asoslarini o‘zlashtirish, iloji boricha internetdan to‘g‘ri foydalanishni, ya’ni chetda o‘qish grantlari bo‘ladimi yoki zaruriy materiallar barchasini kerakli resurslardan ola bilish juda muhim.
Yilning 190-200 kuni yomg‘ir yog‘adi
Avvalambor, Daniyaga o‘qish vizasi faqatgina Moskvadan beriladi. Bu albatta juda ham ko‘p noqulayliklar keltirib chiqarmoqda. Shuning uchun Daniyaning Moskvadagi elchixonasi veb saytini yaxshilab o‘qib o‘rganishni maslahat beraman. Daniya ham boshqa Yevropa mamlakatlariga o‘xshab ketadi ko‘p tomondan. Ammo asosiy farqi bu yerda ko‘pchilik ingliz tilida juda yaxshi gapiradi. Oziq-ovqatga va umumiy olganda ko‘p xizmatlarga narxlar boshqa davlatlarga nisbatan qimmat. Shunga yarasha sog‘liqni saqlash tizimi barchaga shu jumladan chet ellik talabalar uchun ham bepul. Ob-havo sovuqroq, odatda shamol ko‘p esadi va o‘rtacha yilning 190-200 kuni yomg‘ir yog‘adi. Bu degani yurtimizga o‘xshab doimiy quyoshli havo emas. Shuning uchun bu yerda yashovchilarni ko‘p qismi doimiy tarzda organizmda vitamin D hajmini nazorat qilib borishadi va uning oldini olishga harakat qilishadi. Bu men uchun eng asosiy kutilmagan holat bo‘lgan va boshlanishiga ko‘nikishim qiyin kechgan. Daniya velosipedlar mamlakati hisoblanadi va talabalarimiz uchun albatta velosiped sotib olishni maslahat bergan bo‘lardim. Buni albatta sog‘liqqa, atrof-muhitga va hamyonga foydasi ko‘p.
Inson resursini yangi darajaga ko‘tarish lozim
O‘ylashimcha, asosiy maqsad eng qimmatli resurs hisoblangan inson resursini yangi darajaga ko‘tarish lozim. Bu borada axborot texnologiyalari o‘rni beqiyos. Birinchi o‘rinda axborot texnologiyalariga ixtisoslashgan o‘quv yurtlari ko‘payishini xohlar edim (nafaqat oliy bilim yurtlari, balki maktablar va litseylarni ham nazarda tutyapman). Oliy o‘quv yurtlarining barchasida kredit tizimi asosida o‘qishni yo‘lga qo‘yish hamda maktablardagi o‘quv dasturlarni zamon talabiga moslab, dasturlash asoslarini maktabdanoq o‘rgatish yo‘lga qo‘yilishini istayman. Chet elda bakalavr va magistraturada o‘qish niyatidagi iqtidorli talabalarimizga milliy grantlarimizni yanada ko‘paytirish ham yurtimizdagi kadrlar muammosini hal qiladi. Boisi, o‘zim bir necha Yevropa mamlakatlari tomonidan e’lon qilingan grantlarga hujjat topshirganman va hujjat topshiruvchi “qora ko‘zlar”imiz soni juda ham ko‘pligini kuzatganman. Bunday grantlarni yosh olimlarimiz uchun chet eldagi tajribali professorlar qo‘l ostida mamlakatimiz uchun dolzarb bo‘lgan mavzularda ilmiy ishlar olib borishi uchun berilsa samarali, deb hisoblayman. Chet elga o‘qishga borishni maqsad qilgan yurtdoshlarimizning ba’zilarida viza bilan bog‘liq ko‘plab qiyinchiliklar tug‘iladi. Buning asosiy sabablaridan biri yurtimizda elchixonasi yoki konsullik markazlari yo‘q davlatlarga xizmat ko‘rsatadigan viza markazlarining yo‘qligi (masalan Kanada yoki Daniya uchun). Shuning uchun ko‘plab yurtdoshlarimiz viza uchun qo‘shni mamlakatlarga yoki Moskvaga borib kelishga majbur. Ushbu masalalar ham ijobiy yechim topishini niyat qilaman.
Ilmiy tadqiqotlar markazi ochmoqchiman
Keyingi 10 yil ichida asosiy maqsadim ilmiy ish qilayotgan yo‘nalishimda tajriba orttirish va turli tashkilotlarda ishlab ko‘rish. Lekin asosiy rejam mamlakatimizga qaytib, yaqin do‘stlarim bilan ma’lumotlar tahliliga ixtisoslashgan firma tashkil qilish va shu yo‘nalishda xizmat ko‘rsatish. Qolaversa, ma’lumotlar tahliliga ixtisoslashgan ilmiy tadqiqotlar markazini tashkil qilishni ham maqsad qilganman.

«Эксперт по аналитическим данным, полёт на Boeing 787 и система Сloud», - история докторанта из Дании.
Следующий наш собеседник – Абдуворис Абдувахобов, студент на соискание учёной степени в университете Ольборга в Дании.
Наш герой окончил Вестминстерский международный университет в Ташкенте. С 2014 по 2017 год работал в Центре управления проектами электронного правительства, с 2017 по 2018 год работал в офисе Huawei в Узбекистане. Учился в магистратуре в Австрии и Дании на грантовой основе, по программе Erasmus с 2018 по 2020 год. После чего, он проработал некоторое время аналитиком данных в Международной авиационной организации в Швейцарии.
У меня не было возможности набраться опыта из-за отсутствия спроса
Мой интерес к науке о данных начал проявляться, когда я учился в магистратуре университета Ольборга в Копенгагене. В частности, меня заинтересовали курсы «Алгоритмы машинного обучения» и «Введение в рекомендательные системы», которые преподаются в качестве факультативных предметов. Мои преподаватели были очень строгими, и мне приходилось дополнительно работать над собой, чтобы хорошо изучить  предметы. Вот почему я прошел много курсов на таких платформах как Coursera, Udemy и EdX, которые также поспособствовали повышению моего интереса к данной отрасли.
Когда я учился на бакалавра в Вестминстерском международном университете в Ташкенте, я также посещал курсы по программированию, но они меня почему-то не могли заинтересовать. Думаю, что основная причина заключалась в том, что меня не устраивал результат процесса программирования, так как основной целью было создание мобильного приложения или сайта электронной коммерции. Тем не менее, я с интересом прочитал дисциплины базы данных и ее анализа, но у меня не было возможности применить полученные знания на практике, из-за отсутствия спроса на узбекском ИТ-рынке.
Что такое аналитика данных?
Ваш вопрос очень актуален сейчас на узбекском ИТ-рынке. И я не думаю, что есть общепринятый ответ на этот вопрос. Все потому, что эту специальность каждый представляет по-своему и иногда путают с обязанностями аналитика данных или бизнес-аналитикой. Другой причиной является резкий рост на спрос специалистов в этой области, а также расширение областей, в которых может быть применена данная специальность. Но в целом аналитик данных— это человек, который обрабатывает самые разные данные и использует их для внедрения того или иного продукта в бизнес или для улучшения того, что уже есть. Это позволит машинному обучению предвидеть всевозможные ситуации с помощью данных, предоставляемых с использованием различных алгоритмов. Это применимо ко всем нашим областям, в частности, таким как сельское хозяйство, государственные учреждения, медицина, высшее образование, энергетика, производство и услуги. Потому что сейчас информационные технологии проникают практически во все сферы нашего общества, и этот процесс порождает большие объемы данных (Big Data). Вместо того, чтобы удалять или архивировать эти данные, их можно обрабатывать для улучшения качества существующих услуг или запуска новых.
Честно говоря, раньше моей целью не было учиться в Австрии и Дании. Главной целью было обучение в Европе на грантовой основе и обучение в заведениях, входящих в число 500 лучших в мире. Именно поэтому я подал заявку на Chevening, DAAD, Erasmus и ряд других заведений, которые позволили бы мне учиться в Европе в течение года. Меня пригласили взять интервью у некоторых из них, и я даже успешно прошел некоторые собеседования. В конце концов, мне пришлось выбирать между Chevening и программой Erasmus DCLead, и я выбрал Erasmus. Эта программа называется Joint Master’s Degree, и допущенные к ней получат возможность обучаться в университетах как минимум в двух странах в течение 4-х семестров. Поскольку я учился на грантовой основе, у меня почти не было забот связанных с получением визы, стоимостью обучения в этих странах, так как подобными вопросами занимался Европейский фонд. Насколько мне известно, большинство учебных заведений в Австрии практически бесплатны, главное, чтобы у студента были определённые средства на банковском счету, и наличие документа «Aufenthaltsbewilligung – Student», который даёт право находиться в стране в течении длительного времени.
Требовалось доказать теоретическую значимость исследования
Моя исследовательская работа в магистратуре была сосредоточена на способах внедрения искусственного интеллекта (например, Coursera, EdX) в платформы онлайн-обучения и выявлении наиболее важных преимуществ для пользователей. По этой причине я проводил исследования с пользователями, собирал и анализировал общую информацию о них и их мнении. Для того, чтобы предложить или ввести что-то новое, от студентов для начало, требуется доказать теоретическую значимость исследования.
За один полет производится более 500 ГБ данных
Я получил степень доктора компьютерных наук в университете Ольборга в Дании. Тема моего исследования — «Хранение базы данных с использованием статистических и машинных моделей, уменьшение объема данных, поступающих с датчиков». Автоматизация и дистанционное управление в настоящее время внедряются во многих областях под названием «Интернет вещей» (IoT). Это делается с помощью разных датчиков, и, естественно, устройство будет иметь несколько датчиков. Из-за масштаба, скорости и разнообразия, поступающих от них данных невозможно хранить их в базе данных, установленной на привычном нам компьютере. Например, сам Boeing 787 производит более 500 ГБ данных за полет. Основная задача сейчас состоит в том, чтобы хранить и обрабатывать все большие объемы данных без ущерба для них. Мое исследование было сосредоточено на эффективном хранении и восстановлении данных с датчиков, установленных в ветряных турбинах, вырабатывающих электроэнергию. Это тоже один из типов базы данных.
Основан в 1974 году
Университет Ольборга где я учился, является четвертым по величине университетом Дании и крупнейшим в стране по количеству и размеру студентов. Университет был основан в 1974 году и является относительно новым в сравнении с другими университетами Дании. Главный кампус вуза расположен в Ольборге, а также имеет кампусы в столице Копенгагене и Эсбьерге. Это один из самых активных университетов Дании, проводящий исследования по всей Европе и участвующий в таких европейских фондах, как Erasmus. Такие предметы, как инженерное дело, математика, робототехника, компьютерное программирование и управление базами данных, преподаются очень глубоко. В целом я считаю Данию и другие скандинавские страны очень хорошим местом для углубленного изучения подобных современных технических наук. Я бы порекомендовал узбекским студентам учиться в Дании за счет грантов правительства Дании для получения степени бакалавра и магистра или грантов ЕС, таких как Erasmus.
Важно знать английский язык и правильно пользоваться интернетом
Я настоятельно рекомендую всем тем, кто хочет учиться в вузе или заниматься исследованиями, сначала выучить английский и, кроме того, создать хорошую базу в интересующей области. Если человек сможет найти область, которая его интересует и приносит пользу нашему обществу, то освоить ее будет намного легче. Для Data Science или Data Engineering желательно освоить языки программирования Python (data science) или Scala (data engineering) и получить опыт работы с базами данных.
Очень важно овладеть базовыми знаниями статистики и алгебры, максимально правильно пользоваться Интернетом, т.е. иметь возможность получить все необходимые материалы с нужных ресурсов, будь то грант на обучение за рубежом или нет.
Дожди идут 190-200 дней в году.
Во-первых, учебная виза в Данию оформляется только из Москвы. Это, безусловно, доставляет массу неудобств. Поэтому я рекомендую вам внимательно прочитать сайт посольства Дании в Москве. Дания во многом похожа на другие европейские страны. Но главное отличие заключается в том, что большинство людей очень хорошо говорят по-английски. Цены на еду и многие услуги в целом дороже, чем в других странах. Соответственно, система здравоохранения бесплатна для всех, в том числе для иностранных студентов. Погода более холодная, обычно дует сильный ветер и идут дожди в среднем 190-200 дней в году. Именно поэтому большинство проживающих здесь людей постоянно следят за количеством витамина D в организме. Это был самый основной сюрприз для меня, и мне было трудно к нему привыкнуть. Дания — страна велосипедов, и я определенно рекомендую купить велосипед для будущих студентов. Он, безусловно, имеет много преимуществ для здоровья, окружающей среды и вашего кошелька.
Человеческие ресурсы должны быть подняты на новый уровень
Я думаю, что главная цель — поднять уровень человеческого капитала до требуемого уровня. Роль информационных технологий в этом отношении неоценима. В первую очередь хотелось бы, чтобы увеличилось количество учебных заведений, специализирующихся в области IT (вузы, школы, лицеи). Хотелось бы внедрения кредитного обучения во всех вузах, а также внедрения современных школьных программ и основ программирования в школах. Дальнейшее увеличение наших национальных грантов для талантливых студентов, которые намерены учиться за границей в бакалавриате и магистратуре, также способно решить кадровую проблему в нашей стране. Я сам подавал заявки на гранты, объявленные несколькими европейскими странами, и я заметил, что количество «черных глаз», на которые мы подаем заявки, очень велико. Я считаю, что такие гранты эффективны для того, чтобы наши молодые ученые под руководством опытных профессоров за рубежом проводили исследования по актуальным для нашей страны темам. Некоторые наши соотечественники, собирающиеся выехать на учебу за границу, сталкиваются со многими трудностями, связанными с визами. Одной из основных причин этого является отсутствие в нашей стране визовых центров, обслуживающих страны, не имеющие посольств или консульств (например, Канада или Дания). Именно поэтому многим нашим соотечественникам приходится ездить в соседние страны или в Москву за визами. Надеюсь, что эти вопросы будут решены.
Я хочу открыть исследовательский центр
В течение следующих 10 лет моей главной целью является получение опыта в области исследований и работы в различных организациях. Но главный план — вернуться в нашу страну и основать с моими близкими друзьями компанию, специализирующуюся на анализе данных, и оказывать услуги в этой сфере. Я также планирую создать исследовательский центр, специализирующийся на анализе данных.