Microsoft компанияси Windows 10 янгиланишини пулли қилмоқчи
Windows 10 умри интиҳосига яқинлашмоқда: Microsoft компанияси “эскирган” операцион тизимининг келгуси тақдири нима бўлишини очиқлади.
Расмий қўллаб-қувватлов тугаганидан сўнг ҳам Windows 10 ни ишлатишда давом этувчиларга хавфсизлик бўйича янгиланишлар тақдим этиб борилади. Бироқ текинга эмас.
Windows 10 “яроқлилик муддати 2025 йил 14 октябрида тугайди. Кўрсатилган санадан сўнг ҳам компания хавфсизлик патчларини чиқаришдан тўхтамайди, аммо шарт билан. Ташкилотлар ва алоҳида фойдаланувчиларга фақат пулли обуна модели асосида хизмат кўрсатилади. Нархлари қанчалиги кейинроқ маълум қилинади.
Компания таъкидлашича, янгиланишлар Windows 10 даги турли заифликларни қоплашга қаратилади, операцион тизим учун қўшимча функциялар пайдо бўлишини кутманг.
Аввалроқ Microsoft худди шундай ечимни Extended Security Updates дастури доирасида Windows 7 учун татбиқ этган. “Ўнлик” учун қўшимча апдейтлар чиқарилиши уч йилгача давом этиши мумкин.

Microsoft сделает обновления для Windows 10 платными
Жизненный цикл Windows 10 уже подходит к концу, и Microsoft рассказала о дальнейшей судьбе «устаревшей» операционной системы. Пользователи, которые оставят её на своих ПК после прекращения официальной поддержки, по-прежнему смогут получать обновления безопасности. Но за такую привилегию им придётся заплатить.
«Срок годности» Windows 10 завершится 14 октября 2025 года. После указанной даты компания продолжит выпуск патчей безопасности, но на новых условиях. Поддержка организациям и частным лицам будет осуществляться только по модели платной подписки. Её цена будет объявлена позднее.
Компания подчёркивает, что указанные обновления будут исправлять различные уязвимости в Windows 10, но появления в ОС дополнительных функций ожидать уже не стоит. Ранее Microsoft предлагала аналогичное решение в рамках программы Extended Security Updates для Windows 7. Ожидается, что срок выпуска дополнительных апдейтов для «десятки» составит до трёх лет.