Microsoft вице-президенти: Кўраётган биронта видеонгизга ишонманг!
Microsoft сунъий интеллект (СИ) воситаларини суиистемол қилиш ошиб бораётганидан жиддий хавотирда: айниқса, СИ ёрдамида яратилган, ҳақиқийсидан ажратиш деярли имконсиз бўлган видео, аудио ва фотолар дипфейлари яратилмоқдаки, улар ёлғон маълумот тарқатиш ёки одамларга зарар етказишда қўлланилиши билан хатарли.
Microsoft вице-президенти Брэд Смит ўз блогида бу технологияларнинг потенциал хавфларидан огоҳлантирди. Бу хавотир қисман Microsoft компаниясининг ўз аччиқ тажрибасидан ҳам келиб чиқяпти. Яқинда компания ишлаб чиққан сунъий интеллект воситаларидан таниқли қўшиқчи Тейлор Свифтнинг дипфекларини яратишда фойдаланилгани маълум бўлди. Бу нохуш воқеа, назоратдан чиқиб кетмасидан аввал, зудлик билан муаммонинг ечимини топишга ундайди.
Шундан келиб чиқиб, Microsoft СИдан ноўрин фойдаланишга қарши курашиш учун, олти банддан иборат ҳаракатлар режасини таклиф этмоқда:
1. Кучли хавфсизлик архитектураси: хавфсизлик доимий баҳолаб борилади, қоидабузарларга қарши жавоб чоралари ва тезкор ҳаракатлар кўзда тутилади.
2. Ташувчиларнинг ҳаққонийлигини тасдиқланишнинг ишончлилиги ва сув белгилари: Microsoft сунъий интеллектда яратилган контентнинг келиб чиқиши ва тарихини кузатиш усулларини ишлаб чиқмоқда.
3. Муҳофаза хизматлари: компания ёлғон ва зарарли контентни ўз вақтида ўчириб юбориш мажбуриятини олади.
4. Ҳамкорлик: Microsoft ушбу муаммони биргаликда бартараф этиш учун бошқа технология компаниялари, ҳукуматлар ва фуқаролик жамиятлари билан ҳамкорлик муҳимлигини таъкидламоқда.
5. Қонунларни янгилаш: компания одамларни технологиялардан зарарли фойдаланишдан ҳимоялаш учун қонунларни янгилашга чақирмоқда.
6. Жамоатчиликни хабардор қилиш: Microsoft, қалбаки ва бошқа манипуляцияли контентларни ажратиб олиш учун, жамоатчилик хабардорлигини оширишни муҳим деб ҳисоблайди. Компания турли манфаатдор томонлар билан ҳамкорликда таълим воситалари ва дастурларини ишлаб чиқаришни режалаштирмоқда.

Президент Microsoft: Не верьте ни одному видео, которое вы видите!
Microsoft бьет тревогу по поводу растущего злоупотребления инструментами искусственного интеллекта (ИИ), особенно для создания дипфейков — реалистичных, созданных ИИ видео, аудио и изображений, которыми можно манипулировать для распространения дезинформации или нанесения вреда людям.
В своем блоге вице-президент Microsoft Брэд Смит подчеркивает потенциальную опасность этих технологий. Эта озабоченность отчасти проистекает из собственного опыта Microsoft. Недавно стало известно, что разработанные компанией инструменты искусственного интеллекта использовались для создания дипфейков певицы Тейлор Свифт. Этот инцидент подчеркивает, что необходимо срочно решать проблему, пока она не вышла из-под контроля.
Признавая необходимость решительных действий, компания Microsoft предлагает план из шести пунктов по борьбе с неправомерным использованием ИИ:
- Сильная архитектура безопасности: это предполагает постоянную оценку безопасности, превентивные меры и оперативные действия против нарушителей.
- Надежное подтверждение подлинности носителей и водяные знаки: Microsoft разработает методы отслеживания происхождения и истории контента, созданного искусственным интеллектом.
- Защитные службы: компания обязуется заблаговременно удалять обманчивый и вредный контент.
- Сотрудничество: Microsoft подчеркивает важность сотрудничества с другими технологическими компаниями, правительствами и гражданским обществом для совместного решения этой проблемы.
- Модернизированное законодательство: компания призывает обновить законы, чтобы защитить людей от вредного использования технологий.
- Информирование общественности: по мнению Microsoft, просвещение общественности о том, как распознавать подделки и другой манипулируемый контент, имеет решающее значение. Они планируют разработать образовательные инструменты и программы в сотрудничестве с различными заинтересованными сторонами.