Туркий давлатлар ташкилоти АКТ вазирларининг IV йиғилиши бўлиб ўтди
Бугун Самарқанд шаҳрида ICT Week Uzbekistan-2022 доирасида Туркий давлатлар ташкилотининг АКТ бўйича масъул вазирларининг IV йиғилиши ташкил этилди.
Йиғилишни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов олиб борди.
Йиғилишда ТДТ бош котиби Бағдод Амреев, Қозоғистон Республикаси рақамли ривожланиш, инновациялар ва аерокосмик саноат вазири Багдат Мусин, Қирғизистон Республикаси рақамли ривожланиш вазири Талантбек Иманов, Озарбайжон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизмати ва ижтимоий инновациялар давлат агентлиги (“ASAN Service”) раиси Улви Меҳдиев, Озарбайжон Республикаси рақамли ривожланиш ва транспорт вазири ўринбосари Ровшан Рустамов, Туркия Республикаси Транспорт ва инфратузилма вазири ўринбосари Омер Фатиҳ Саян, Туркия Республикаси Президенти ҳузуридаги Рақамли трансформация идораси (ДТО)дан Шеима Ўзкан хоним иштирок этишди.
Томонлар мавжуд ишчи гуруҳлар доирасида рақамли инфратузилма, электрон ҳукумат ва электрон хизматлар ҳамда киберхавфсизликни ривожлантириш бўйича АКТ соҳасидаги жорий ҳамкорликни баҳолайди, шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти рақамли инновациялар каталогини жорий этиш, Сан-Францискода “Turkic IT House”ни ташкил этиш, “Ақлли шаҳар” технологияларини жорий этиш ва ривожлантириш доирасида IT-мутахассислар учун платформа яратиш, аъзо давлатлар ва кузатувчилар стартапларини янада рағбатлантириш ва келгусида кибержиноятларни ўрганиш бўйича ўзаро ҳуқуқий ёрдам механизми ҳамкорлигини йўлга қўйиш каби масалаларни муҳокама қилди.
Шунингдек, вазирлар ва вазир ўринбосарлари томонидан 2022-йил 24-25-октабр кунлари Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган ICT Week Uzbekistan-2022 доирасида “Туркий давлатлар ташкилотига (ТДТ) аъзо давлатлар ўртасида АКТ соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги англашув меморандуми”нинг якуний таҳрири қабул қилинди.

Cостоялось 4-е совещание министров ИКТ стран ОТС
4-я встреча министров, отвечающих за ИКТ Организации тюркских государств, организована 26 октября 2022 года в Самарканде в рамках «ICTWeek Uzbekistan 2022».
Встречу провел министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Шерзод Шерматов, при участии Е.П. Багдад Амреев, генеральный секретарь OTS, Е.П. Багдат Мусин, Министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Талантбек Иманов, Министра цифрового развития Кыргызской Республики, Е.П. Ульви Мехтиев, председателя Государственного агентства государственной службы и социальных инноваций при Президенте Азербайджанской Республики («Служба ASAN»), Е.П. Ровшан Рустамов, заместителя министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, Е.П. Омер Фатих Саян, заместитель министра транспорта и инфраструктуры Турецкой Республики, г-жа Шейма Озкан, Управление цифровой трансформации (DTO) при президенте Турецкой Республики.
Стороны оценят текущее сотрудничество в области ИКТ в рамках существующих рабочих подгрупп по развитию цифровой инфраструктуры, электронного правительства и электронных услуг и кибербезопасности, а также обсудят реализацию «Каталога цифровых инноваций ОТС». », создание «Turkic IT House» в Сан-Франциско, создание площадки для ИТ-специалистов в рамках внедрения и развития технологий «Умный город», дальнейшее продвижение стартапов государств-членов и наблюдателей и налаживание сотрудничества в совместный механизм правовой помощи по расследованию киберпреступлений в предстоящий период и др.
Ожидается также, что министры и заместители министров примут окончательный вариант «Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области ИКТ между государствами-членами Организации тюркских государств (ОТГ) 24-25 октября 2022 года в Самарканде в рамках предстоящей «ICT WEEK Uzbekistan».