“Раҳбар аёллар мактаби” дастури 4-мавсуми якунига бағишланган “Давлат хизматидаги раҳбар аёллар форуми: янги имкониятлар ва истиқболлар” мавзусидаги форум бўлиб ўтди
Дастур Президентимизнинг “Оила ва хотин-қизларни тизимли қўллаб-қувватлашга доир ишларни янада жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони асосида ташкил этиб келинмоқда.
Тадбирда 4-мавсумни муваффақиятли якунлаган тингловчиларга сертификатлар топширилди.
Форумда халқаро ва маҳаллий ҳамкор ташкилотлар раҳбарияти ва масъуллари, элчихона вакиллари, хорижий экспертлар, дастур тингловчилари, ОАВ вакиллари ҳамда вазирлик ва идоралар ходимлари иштирок этди.
Форум доирасида 4-мавсум якунларини сарҳисоб қилиш, давлат фуқаролик хизматида гендер тенглигини таъминлашнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилиш мақсад қилинган.
Бундан ташқари, оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш бўйича давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, уларни амалга оширишда ўрта ва қуйи бўғин раҳбар аёлларининг ўрни, аёлларнинг сиёсий жараёнлардаги иштироки, давлат хизматида гендер тенглиги каби мавзуларда маърузалар ҳамда панел муҳокамалар ўтказилди.
Бу галги дастур тингловчиларнинг стратегик фикрлаш, тадбиркорлик, молиявий саводхонлик, тизимли таҳлил, сунъий интеллектни лойиҳаларда қўллаш ва муаммоларни манзилли ҳал этиш бўйича кўникмаларини ривожлантиришга йўналтирилди.
4-мавсумни юқори касбий салоҳиятга эга, ташаббускор ва ислоҳотларни амалга оширишда фаол иштирок этаётган 100 нафар хотин-қиз муваффақиятли якунлади.
Шунингдек, форум доирасида панел муҳокамалари ҳам бўлиб ўтди. Тадбирда қуйидаги маърузачилар ўз мавзулари билан қатнашди:
Серен Гювен – БМТ Аёллар Агентлигининг Ўзбекистондаги офиси мамлакат дастури менежери:
“Давлат хизматида гендер тенглиги: халқаро стандартлар ва замонавий тенденциялар”
Камола Собирова – Рақамли технологиялар вазири маслаҳатчиси:
“Аёл раҳбарлар ва АйТи: давлат бошқарувида инновацион ечимлар”
Панелларда оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш бўйича давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, уларни амалга оширишда ўрта ва қуйи бўғин раҳбар аёлларининг ўрни, аёлларнинг сиёсий жараёнлардаги фаоллиги, давлат хизматида гендер тенглиги каби мавзулар атрофлича муҳокама қилинди.

На мероприятии слушателям, успешно завершившим 4-й сезон, были вручены сертификаты.
В форуме приняли участие руководители и представители международных и местных партнерских организаций, сотрудники посольств, зарубежные эксперты, слушатели программы, представители СМИ, а также сотрудники министерств и ведомств.
В рамках форума были подведены итоги 4-го сезона, обсуждены текущее состояние и перспективы обеспечения гендерного равенства в государственной гражданской службе.
Кроме того, были проведены лекции и панельные дискуссии по таким темам, как основные направления государственной политики в сфере поддержки семьи и женщин, роль женщин-руководителей среднего и низшего звена в их реализации, участие женщин в политических процессах, гендерное равенство в государственной службе.
В этот раз программа была направлена на развитие у слушателей навыков стратегического мышления, предпринимательства, финансовой грамотности, системного анализа, применения искусственного интеллекта в проектах и точечного решения проблем.
4-й сезон успешно завершили 100 женщин, обладающих высокой профессиональной квалификацией, инициативностью и активно участвующих в проведении реформ.
Кроме того, в рамках форума состоялись панельные дискуссии. В мероприятии с докладами выступили следующие спикеры:
• Серен Гювен – менеджер программы представительства ООН-Женщины в Узбекистане:
«Гендерное равенство в государственной службе: международные стандарты и современные тенденции»
• Камола Собирова – советник министра цифровых технологий:
«Женщины-руководители и IT: инновационные решения в государственном управлении»
На панельных дискуссиях были всесторонне обсуждены вопросы, касающиеся государственной политики в сфере поддержки семьи и женщин, роли женщин-руководителей среднего и низшего звена в их реализации, активности женщин в политических процессах и гендерного равенства в государственной службе.
В заключение, на основе высказанных предложений и инициатив, планируется разработка рекомендаций по данной сфере.