Ишланмаларни ўғирлаган Apple муҳандиси қўлга олинди
Автоматик бошқариладиган автомобилдаги ишланмаларни ўғирлаган Apple муҳандиси қамоқ ва жаримага ҳукм қилинди.
2018 йилда Project Titan лойиҳасида ишлаган муҳандис Сяолан Чжан Хитойга таътилга кетган ва кейинроқ қайтиб келмаслигини маълум қилган.
Хитойга кўчиб ўтгандан сўнг дарҳол Чжан автоном автомобиллар ишлаб чиқарадиган Хитойнинг XMotors стартапига ишга кирди ва бу Apple компаниясини тергов бошлашга ундади.
Компаниянинг тахминлари оқланди: маълум бўлишича, Чжан Appleдан жуда кўп сонли файллар ва автомобилнинг босма электрон платасининг муҳандислик диаграммалари билан 25 бетлик бутун ҳужжатни очиб берди.

Инженера Apple приговорили к тюремному заключению и штрафу
Инженера Apple, который украл наработки по беспилотному автомобилю, приговорили к тюремному заключению и штрафу.
Инженер Сяолан Чжан, работавший над проектом Project Titan в 2018 году, отправился в отпуск в Китай, а позже сообщил, что не вернётся.
Сразу после переезда в Китай, Чжан устроился в китайский стартап XMotors, который разрабатывает автономные автомобили, что побудило Apple запустить расследование.
Догадки компании оправдались: выяснилось, что Чжан слил от Apple огромное количество файлов и целый 25-страничный документ с инженерными схемами печатной платы автомобиля.
На этой неделе Чжану официально был вынесен справедливый приговор: 120 дней тюремного заключения, 3 года под надзором и штраф в размере $146 984.