“Yandeks” kompaniyasi yandex.kz serverlarini Qozog‘istonga ko‘chirdi
“Yandeks” kompaniyasi yandex.kz platformasiga xizmat ko‘rsatuvchi serverlarni Qozog‘iston hududiga ko‘chirdi. Bu haqda Qozog‘iston raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vazirligi matbuot xizmatiga asoslanib TASS xabar berdi.
“Yandeks” Qozog‘iston hududiga yandex.kz serverlarini ko‘chirish jarayonini nihoyasiga yetkazdi. Ko‘chirish ishlari avgust oyidan buyon Qozog‘iston raqamlashtirish vazirligi bilan kelishgan reja asosida amalga oshirildi. Endilikda yandex.kz mamlakat ichkarisida joylashgan serverlarda ishlaydi”, — deyiladi xabarda.
Vazirlik izohlashicha, “Yandeks Qozog‘iston” jamoasi mamlakatga kerakli uskunalarni keltirgan va ishga tushirgan. So‘ngra yuklama testlari o‘tkazilgan, sinovlar muvaffaqiyatli yakunlangach, yandex.kz portali to‘liq mahalliy serverlarga o‘tkazilgan.
“Yandeks Qozog‘iston” milliy resurslarni mustahkamlash ustida rejali ishlayapti va qozog‘istonliklar uchun o‘z servislarini mahalliylashtirmoqda. Serverlarning mamlakatimiz hududiga ko‘chirilishi — muhim qadam. Bu bizning foydalanuvchilarimizning ma’lumotlari Qozog‘istonda ishlanishini anglatadi. Vazirlik o‘z fuqarolarimiz ma’lumotlarining xavfsizligiga katta e’tibor qaratmoqda”, — dedi Qozog‘iston raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vaziri Bag‘dot Musin.

«Яндекс» перенес серверы yandex.kz в Казахстан
Компания «Яндекс» перенесла серверы, обслуживающие платформу yandex.kz, на территорию Казахстана. Об этом сообщила пресс-служба министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности республики.
«Яндекс» завершил перенос серверов yandex.kz в Казахстан. Работы велись с августа этого года по плану, согласованному с Минцифры Казахстана. Теперь yandex.kz будет работать на серверах, которые находятся внутри страны», — говорится в сообщении.
В ведомстве пояснили, что команда «Яндекс Казахстан» привезла в страну необходимое оборудование и ввела его в эксплуатацию. Затем проводилось нагрузочное тестирование и после его успешного окончания портал yandex.kz полностью перевели на местные серверы.
«Яндекс Казахстан» планомерно работает над укреплением национальных ресурсов и локализует свои сервисы для казахстанцев. Перенос серверов на территорию страны — важный шаг. Он означает, что данные наших пользователей будут обрабатываться в Казахстане. Министерство уделяет большое внимание безопасности данных наших граждан», — отметил глава ведомства Багдат Мусин.