O‘zbekistonda ilk marotaba mapaton o‘tkaziladi
24–26-noyabr kunlari O‘zbekistonda ilk marotaba mapaton tadbiri o‘tkaziladi. Aholining ichimlik suvi bilan ta’minlanganlik darajasi va oqava suv tizimi qamrovi bo‘yicha dolzarb ma’lumotlarni yig‘ish maqsadida 120 nafardan iborat ko‘ngillilar va soha mutaxassislari jalb etiladi.
Mapaton — ma’lum bir mavzuda geoaxborot ma’lumotlarini shakllantirish bo‘yicha musobaqadir. Mapatonni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad, birinchidan, tajriba-sinov tariqasida tanlangan Yangiyo‘l tumani doirasida ichimlik suvi va oqava suvi tizimining haqiqiy qamrovini aniqlashdan iborat. Ikkinchidan, mahallalarga tashrif buyurib, aholi o‘rtasida so‘rov o‘tkazish orqali “O‘zsuvta’minot” AJ ma’lumotlar bazasini to‘ldirish. Yakuniy natija sifatida suv ta’minoti tarmog‘i va tizimiga ulanish, GIS (geoaxborot tizimi) holati, “O‘zsuvta’minot” AJ ma’lumotlar bazasini to‘liqligi bo‘yicha vaziyat baholanadi.
Mapaton, mintaqadagi umumiy qurg‘oqchilik holati, shuningdek, O‘zbekiston prezidentining suv masalalari bo‘yicha bir qator videoselektorlardagi nutqlari va yaqinda qabul qilingan — 2023-yil 24-oktyabrdagi 343-sonli qarori nuqtai nazaridan alohida ahamiyat kasb etadi. Mapaton, Prezident huzuridagi Strategik islohotlar agentligi, “O‘zsuvta’minot” AJ, Toshkent shahridagi Inha universiteti tomonidan tashkil etiladi. Geo2 va Inttech kompaniyalari moliyaviy ko‘magida amalga oshiriladi.
Dastlabki o‘rganish natijalariga ko‘ra, hududda 220 mingga yaqin aholi 38 705 ta turarjoy va 229 ko‘p qavatli uylarda istiqomat qiladi. Rasmiy ma’lumotlarga asosan aholining ichimlik suvi bilan ta’minlanganlik darajasi 75 foizni tashkil etadi. To‘rtta mahallada suv ta’minoti mavjud emas va ichimlik suvi boshqa hududlardan tashib olib kelinadi. Yangiyo‘l tumanida davlat dasturlari va Osiyo taraqqiyot banki (OTB) kredit mablag‘lari hisobidan bir qancha loyihalar amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, OTB 2-bosqich loyihasida 34 ta mahallani, 3-bosqichda 15 ta mahallani qamrab oladi. Mapaton mahallalar doirasida amalga oshirilayotgan turli loyihalarning real qamrov darajasini aniqlashda yordam beradi.
Noyabr oyida Xalqaro GIS (geoaxborot tizimi) kunini nishonlash doirasida o‘tkazilayotgan tadbirlar fazoviy ma’lumotlar, geodeziya va kartografiya sohasini rivojlantirishga katta hissa qo‘shmoqda. Mapatonni tashkil etishda maqsadlardan biri, intiluvchan yosh kadrlarni geodeziya va kadastr sohasiga jalb etish. Shu sababli, mapatonni tashkil etishda ko‘ngillilar taklif etildi (Ko‘ngillilar asosan geoaxborot o‘quv yo‘nalishi mavjud bo‘lgan oliy ta’lim muasasalari, ya’ni Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti, Islom Karimov nomidagi Toshkent davlat texnika universiteti, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti, “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti, Toshkent shahridagi Adju universitetilarining talabalaridan tashkil topdi). Guruhlarga mentor sifatida Geofazoviy ma’lumotlar bilan ishlovchi Kadastr agentligi, “O‘zsuvta’minot” AJ, Toshkent shahar hokimligining kadastr sohasidagi malakali mutaxassislari jalb qilindi.
Ikki kun ichida 10 ta guruh 64 ta mahalladagi 550 ta ko‘cha kesimidagi ma’lumotlarni jamlaydi va 26-noyabr kunining yakunigacha Yangiyo‘l tumani mahallabay ma’lumotlar bazasi tuziladi. Eng ko‘p va sifatli ma’lumot jamlagan guruh 2023-yil 26-noyabr kuni mapaton tadbirining yopilish marosimida taqdirlanadi.

В Узбекистане впервые проводится мапатон
24-26 ноября впервые в Узбекистане проводится мапатон. Для сбора актуальных данных об уровне питьевого водоснабжения населения и охвате системой канализации будут задействованы более 120 волонтеров и экспертов отрасли.
Мапатон (Map-a-thon) — это скоординированное картографическое мероприятие и своего рода марафон редактирования. Целью проведения данного мапатона является, во-первых, определение фактического охвата системы питьевого водоснабжения и канализации на территории Янгиюльского района, который был выбран в качестве пилотного. Во-вторых, наполнение базы данных АО «Узсувтаминот» путем посещения махаллей и проведения на местах опроса домохозяйств. В конечном результате будет оценен реальный охват подключения к системе водоснабжения, состояние ГИС, полнота базы данных АО «Узсувтаминот».
Особое значение мапатон приобретает в свете нарастающей проблемы нехватки воды в регионе Центральной Азии, засушливости, а также выступлений Президента в серии видеоселекторов по водным вопросам и недавнего постановления №343 от 24 октября 2023 года. Организаторами мапатона выступили Агентство стратегических реформ при Президенте, АО «Узсувтаминот», Университет Инха в Ташкенте. Мероприятие реализуется при финансовой поддержке компаний Geo2 и Inttech.
По результатам предварительного исследования, в районе в 38 705 жилых и 229 многоквартирных домах проживают около 220 тысяч человек. По официальным данным, уровень обеспеченности населения питьевой водой составляет 75%. В четырех махаллях отсутствует водоснабжение, а питьевую воду доставляют населению подвозом. За счет государственных программ и кредитов Азиатского банка развития (АБР) в Янгиюльском районе реализуется ряд проектов, например, займы АБР охватывают 34 махалли во 2-й фазе проекта и 15 махаллей в 3-м фазе. Мапатон помогает определить фактический уровень охвата питьевым водоснабжением в рамках различных проектов, реализуемых в районе.
В ноябре отмечается во всем мире Международный день ГИС, и по мнению организаторов, данный мапатон вносит посильный вклад в развитие сферы пространственной информации, геодезии и картографии в стране. Одним из ожидаемых результатов организации мапатона является привлечение перспективных молодых кадров в область геодезии и кадастра. В частности, для организации мапатона были приглашены волонтеры, в основном, из высших учебных заведений с курсом геоинформатики, а именно - Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова, Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада аль-Хорезми, Университета Инха в Ташкенте, Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (Национальный исследовательский университет), Университета Аджу в Ташкенте. В качестве наставников групп были привлечены опытные специалисты из Кадастрового агентства, работающие с геопространственными данными, АО «Узсувтаминот», а также квалифицированные специалисты в области кадастра хокимията г.Ташкента.
За два дня мапатона 10 команд соберут информацию по 550 участкам улиц в 64 махаллях, а к концу 26 ноября будет создана база данных в разрезе махаллей Янгиюльского района. Группа с самым высоким и качественным набором данных будет награждена на церемонии закрытия мапатона 26 ноября 2023 года.