Xitoyda 5,5G standarti sinovdan o‘tkazildi
Xitoyning ikki yirik texnokompaniyasi — China Unicom va Huawei 5,5G yangi aloqa standartini sinovdan o‘tkazdi. Sinov ushbu tarmoqlar to‘laqonli tijoriy foydalanishga topshirilishidan oldin bo‘lib o‘tdi.
China Unicom Pekin bo‘linmasi bosh direktorining o‘rinbosari Syao Juy aytishicha, Pekinning bir nechta hududida sinalgan 5,5G kutilgan samarani bergan. “Besh yarimtalik” standartda o‘tkazuvchanlik soniyasiga 10 gigabitgacha chiqishi mumkin, shuning barobarida, tarmoqning muntazam ishlash tezligi soniyasiga 5 gigabitdan yuqori bo‘lgan.
Yangi texnologiya tijoriy faoliyat uchun 2024-yilda to‘liq shay holatiga keladi, deyiladi xabarda. Huawei kompaniyasi simsiz tarmoqlar marketingi bo‘limi rahbarining o‘rinbosari Chju Syaodan ta’kidlashicha, mobil aloqa ommaviy talabdan tashqari, barcha sohalarning raqamli ehtiyojlarini ham qanoatlantirishi kerak.

Две китайские компании протестировали 5,5G перед запуском
В Китае две крупные технологические компании, China Unicom и Huawei, протестировали работу нового стандарта связи 5,5G. Тестирование проводилось накануне запуска таких сетей перед полноценной коммерческой эксплуатацией.
Как сообщил заместитель генерального директора пекинского отделения China Unicom Сяо Жуй, стандарт 5,5G был протестирован в нескольких районах Пекина и показал ожидаемую эффективность. Пропускная способность 5,5G может достигать 10 гигабит в секунду, при этом скорость непрерывной работы составит более 5 гигабит в секунду.
Коммерческое использование новой технологии может быть полностью развёрнуто уже в 2024 году. Как заявил заместитель руководителя отдела маркетинга беспроводных сетей компании Huawei Чжу Сяодань, мобильная связь должна удовлетворять не только массовый спрос, но и цифровые потребности всех отраслей.