15 yildan oshgan kompyuterlarda Windows 11 ishlamaydi
Jurnalistlarning tushuntirishicha, navbatdagi global yangilanish (24H2) POPCNT parametrlariga ega bo‘lmagan protsessorlarni chetlab o‘tadi. Mualliflar chiplarning ushbu yashirin xususiyatidan aksariyat kompyuter foydalanuvchilari bexabar ekanini qo‘shimcha qilishgan.
Tushunishimizcha, Microsoft 15 yildan oshgan protsessorlar o‘rnatilgan kompyuterlar uchun yangi operatsion tizimga kirishni cheklamoqda. Masalan, o‘z vaqtida juda ommalashgan Intel Core 2 Duo va AMD Barcelona shunaqa protsessorlar sirasiga kiradi.
“Garchi kompyuterlar funksionalligini yo‘qotmasa hamki, ayrim foydalanuvchilar o‘z qurilmalarini yangilashga majbur bo‘lishadi”, — deb yozdi nashr.

Компьютеры старше 15 лет отрезали от Windows 11
Компания Microsoft ограничит работу актуальной ОС Windows на старых компьютерах. Об этом сообщает издание Windows Central.
Журналисты медиа выяснили, что в будущем глобальном обновлении 24H2 не будет поддержки процессоров, не поддерживающих параметр POPCNT. По словам авторов, это скрытая особенность чипов, о которой не знают многие пользователи компьютеров.
Фактически Microsoft отрежет часть ПК от новой версии Windows — судя по всему, ОС не будет работать с процессорами старше 15 лет. К ним относятся такие популярные серии, как Intel Core 2 Duo и AMD Barcelona. «Некоторые пользователи будут вынуждены обновить свои девайсы, несмотря на то, что они сохраняют функциональность», — отметили журналисты.