Mikroskop ostidagi narsalarni taniydigan neyrotarmoq
Novosibirsk davlat universiteti qoshidagi Intellektual robototexnika instituti mikroskoplar yordamida olingan tasvirlarni avtomatik tahlil qilish va tavsiflash uchun iOk sun’iy intellektiga asoslangan bepul onlayn xizmatlar to‘plamini ishlab chiqdi va ishga tushirdi. Platforma olimlarni rasmlarni qo‘lda qayta ishlashda yuzaga keladigan odatiy vazifalarni bajarishdan ozod qilish uchun mo‘ljallangan.
iOk platformasi tasvirni tahlil qilish uchun sun’iy intellektga asoslangan uchta onlayn xizmatlar to‘plamidir. Birinchi ikkitasi Telegram messenjerlarida bot shaklida amalga oshirilgan, uchinchisi esa veb-xizmatdir. Barcha dasturlarning o‘zagi 5 ming obektda o‘qitilgan neyrotarmoqdir.
Uchta dastur ham turli xil tasvirlar bilan ishlashga qodir: elektron mikroskoplar va raqamli kameralar (shu jumladan smartfonlar)dagi tasvirlar, shuningdek, videoyozuvlar. Ular turli ob’yektlarni taniydilar: nanozarrachalar, mikroorganizmlar, hujayralar va boshqalar.

Нейросеть обучили распознавать объекты под микроскопом
В Институте интеллектуальной робототехники Новосибирского государственного университета (НГУ) разработали и запустили набор бесплатных онлайн-сервисов на базе искусственного интеллекта iOk для автоматического анализа и описания изображений, сделанных при помощи микроскопов. Платформа призвана избавить ученых от выполнения рутинных задач, который возникают при ручной обработке снимков.
Платформа iOk представляет собой набор из трех онлайн-сервисов на базе искусственного интеллекта (ИИ) для анализа изображений. Первые два реализованы в мессенджеры Telegram в виде бота, а третий представляет собой веб-сервис. Ядром всех программ является нейросеть, обученная на 5 тыс. объектов.
Все три программы способны работать с различными изображениями: снимками с электронных микроскопов и цифровых камер (в том числе со смартфонов), а также видеозаписями. Они распознают различные объекты: наночастицы, микроорганизмы, клетки и не только.