Foto: "Apintlcorp.com"
Javob: "Elektron hujjat aylanishi to‘g‘risida" O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 15-moddasida ushbu masala qayd etilgan.
Elektron hujjatni qabul qilib oluvchi tomonidan ko‘rsatilgan axborot tizimi orqali elektron manzil bo‘yicha elektron hujjat kelib tushgan vaqt elektron hujjat qabul qilib olingan vaqt deb hisoblanadi;
Elektron hujjat, agar elektron hujjatning qabul qilib olinishini ta’minlagan axborot tizimi hatto boshqa yerda joylashgan bo‘lsa ham, elektron hujjatni qabul qilib oluvchi turgan joyda qabul qilib olingan deb hisoblanadi.
Lekin qonunchilikda yoki taraflarning kelishuvida boshqacha qoida nazarda tutilgan bo‘lishi ham mumkin.

IT-право. Когда электронный документ считается полученным?
Ответ: ответ на это вопрос изложен в статье 15 Закона Республики Узбекистан «Об электронном документообороте».
Временем получения электронного документа считается время поступления электронного документа по электронному адресу через информационную систему, указанную получателем электронного документа;
электронный документ считается полученным в месте нахождения получателя электронного документа, даже если информационная система, посредством которой получен электронный документ, находится в другом месте.