IT-ҳуқуқ: Электрон ҳужжат қачон қабул қилинган ҳисобланади?
Жавоб: "Электрон ҳужжат айланиши тўғрисида" Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 15-моддасида ушбу масала қайд этилган.
Электрон ҳужжатни қабул қилиб олувчи томонидан кўрсатилган ахборот тизими орқали электрон манзил бўйича электрон ҳужжат келиб тушган вақт электрон ҳужжат қабул қилиб олинган вақт деб ҳисобланади;
Электрон ҳужжат, агар электрон ҳужжатнинг қабул қилиб олинишини таъминлаган ахборот тизими ҳатто бошқа ерда жойлашган бўлса ҳам, электрон ҳужжатни қабул қилиб олувчи турган жойда қабул қилиб олинган деб ҳисобланади.

IT-право. Когда электронный документ считается полученным?
Ответ: ответ на это вопрос изложен в статье 15 Закона Республики Узбекистан «Об электронном документообороте».
Временем получения электронного документа считается время поступления электронного документа по электронному адресу через информационную систему, указанную получателем электронного документа;
электронный документ считается полученным в месте нахождения получателя электронного документа, даже если информационная система, посредством которой получен электронный документ, находится в другом месте.