Eng sevimli elektromobillar e’lon qilindi — Tesla ro‘yxatda yo‘q!
J.D. Power tahlilchilari eng yaxshi elektromobillar reytingini tuzishdi: top-10talikka haydovchilarning tanlovi asos bo‘ldi. Texnik xususiyatlar bilan birga, haydovchilar uchun qulaylik kabi jihatlar hisobga olindi. Yakunda kutilmagan natija kelib chiqdi.
Elektromobillarni baholashda haydovchilarning qanoatlanish darajasini belgilovchi quyidagi omillar hisoblandi:
• Mashinaning quvvati qancha masofaga yetishi va ishlab chiqaruvchi ko‘rsatgan raqamlarga mosligi
• Muayyan elektromobil uchun mos quvvatlash stansiyalarining mavjudligi
• Uyda turib quvvatlashning osonligi
• Mashinaning narxi
• Mashinani haydashdan olinadigan zavq
• Ichki va tashqi dizayn
• Xavfsizlik va texnologik jihatlar
• Xizmat ko‘rsatishning murakkabligi
• Ishonchlilik va sifat
Demak, chempion bilan tanishamiz: haydovchilar bahosiga ko‘ra, eng yaxshi elektromobillar ro‘yxatida birinchi o‘rinni Mini Cooper Electric egalladi.
Ikkinchi — Ford Mustang Mach-E, uchinchi — Hyundai Iqoniq 6. To‘rtinchi va beshinchi o‘rinlarda — Kia EV6 hamda Nissan Ariya. Ozgina kam ball to‘plagan Chevrolet Bolt EUV keyingi pog‘onadan o‘rin olgan bo‘lsa, uning “egizagi” — Chevrolet Bolt EV yettinchi o‘rinda. Shuningdek, tegishli ketma-ketlikda Hyundai Iqoniq 5, Kia Niro EV va Ford F-150 Lightning top-10 ro‘yxatida joylashdi.
Umumfoydalanishdagi quvvatlash stansiyalari kam bo‘lgan elektrokarlar juda past baholandi. Haydovchilarning fikricha, yuqori sifat elektr motorli mashinalarning eng kuchli jihati bo‘lishi shart.
Tadqiqotga ko‘ra, birinchi marta elektromobilga o‘tirganlar ikkilanmasdan yana benzinli mashinaga qaytishlari mumkinligini aytishgan. Ammo elektromobilini uch marta yangilashga ulgurganlar orasida bunaqalar ozchilik. Elektromobil haydovchilari eng norozilar — gibrid mashinalardan foydalanuvchilar. Agar elektr quvvati yetarli bo‘lmasa, gibridlar kutilganidek yonilg‘ini tejamasligi ta’kidlangan va bu borada ichki yonuv dvigatelli odatiy gibridlar va modellarga yutqazishi aytilgan.

Названы самые любимые владельцами электрокары. Tesla в списке нет
Аналитическое агентство J.D. Power составило список из 10 лучших электромобилей на основе отзывов их владельцев. Отбор производился по ряду критериев, связанных как с техническими характеристиками, так и с комфортом водителей. Итоговый перечень моделей оказался не самым предсказуемым.
При расчёте общего показателя индекса владения (EVX), измеряющего удовлетворённость владельцев электромобилей, в J.D. Power учитывали следующие факторы:
- Запас хода и его соответствие заявленным параметрам
- Наличие совместимых зарядных станций
- Простота зарядки дома
- Стоимость владения
- Удовольствие от вождения
- Внутренний и внешний дизайн
- Безопасность и технологические особенности
- Сложность обслуживания
- Качество и надёжность
На первом месте «народного» рейтинга оказался Mini Cooper Electric, на втором — Ford Mustang Mach-E, на третьем — Hyundai Iqoniq 6. Четвёртое и пятое места заняли Kia EV6 и Nissan Ariya. Чуть меньше набрал Chevrolet Bolt EUV, а сразу за ним в списке разместился его «близнец» Chevrolet Bolt EV. Восьмое место занял Hyundai Iqoniq 5, а девятое и десятое — Kia Niro EV и Ford F-150 Lightning.
Хуже всего дела, по мнению водителей, у электрокаров обстоят с доступностью общественных зарядных станций. В этом году они оценили соответствующий показатель ниже, чем в 2023-м. Сильной же стороной автомобилей с электродвигателем владельцы назвали их высокое качество.
Исследование также показало, что водители, купившие электрокар впервые, охотнее бы поменяли его на бензиновую модель, а вот среди тех, кто пересел уже на третью «электричку», таких людей уже гораздо меньше. Вдобавок агентство отметило, что больше всех недовольны своим выбором владельцы подключаемых гибридов. По их словам, такие машины не обеспечивают ожидаемой экономии на топливе, если не заряжены, и невыгодны в сравнении с обычными гибридами и моделями с ДВС.