Bo‘stonliq tumanidagi Chorvoqning xushmanzara sohilida o‘tkazilgan bu yilgi Respublika inklyuziv IT oromgohi yakuniga yetdi.
Bu yerda 5 kun davomida respublikaning barcha hududlaridan kelgan 160 nafar qiziquvchan bola veb-saytlar yaratish, ilovalar ishlab chiqish, tibbiyotda 3D modellashtirish, qishloq xo‘jaligida foydalanish uchun uchuvchisiz uchish apparatlarini loyihalashda aerodinamika tamoyillarini chuqur o‘rganishdi.
3000 nafardan ziyod iqtidorli o‘quvchi esa DotNet, No Coding, Frontend, Python, Flutter, Web Design kabi yo‘nalishlar bo‘yicha mashg‘ulotlarga onlayn tarzda jalb qilindilar.
Bolalarning iqtidorini qo‘llab-quvvatlash maqsadida “Zamin“ fondi Vasiylik kengashi raisi Ziroat Mirziyoyeva oromgohning yopilish marosimiga tashrif buyurdi.
Marosimda bolalar o‘zlarining dastlabki raqamli loyihalari va ijodiy yutuqlarini namoyish etishdi.
Ziroat Mirziyoyeva yosh IT ixlosmandlariga o‘z qobiliyatlarini yanada rivojlantirib, tanlagan sohalarining muvaffaqiyatli mutaxassisi bo‘lishlari yo‘lida omad va zafarlar tiladi.

Зироат Мирзиёева приехала на открытие инклюзивного IT-лагеря
В Бостанлыкском районе, на живописном берегу Чарвака, завершился Республиканский инклюзивный IT-лагерь.
В течение пяти дней 160 увлечённых ребят со всей страны углубляли свои знания в области создания сайтов, написания приложений, 3D-моделирования в медицине и принципов аэродинамики при разработке беспилотных летательных аппаратов для сельского хозяйства.
Более 3000 учащихся присоединялись к онлайн-трансляции, чтобы изучать такие направления, как DotNet, No Coding, Frontend, Python, Flutter и Web Design.
Поддержать и восхититься талантами ребят приехала Зироат Мирзиёева. На закрытии лагеря участники продемонстрировали свои первые цифровые проекты и творческие достижения.
Председатель Попечительского совета Фонда Zamin пожелала юным айтишникам и дальше развивать свои способности и стать успешными специалистами в выбранной профессии.