«VEON» O‘zbekistonda yangi ish o‘rinlari yaratish choralarini ko‘radi
O‘zbekiston Respublikasi AKT vazirligi delegatsiyasining Barselona (Ispaniya Qirolligi)da bo‘lib o‘tayotgan «MWC Barcelona-2022» Jahon mobil kongressida ishtirok etish doirasida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Shermatov va «VEON» kompaniyalar guruhi bosh ijrochi direktori Kaan Terzioglu o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda telekommunikatsiya tarmoqlarini, ayniqsa, olis va yetib borish qiyin bo‘lgan chekka qishloq hududlarida loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan investitsiyalar hajmini oshirish, IT-xodimlarni tayyorlash uchun xalqaro trenerlarni jalb qilgan holda ta’lim loyihalarini amalga oshirish kabi mavzular muhokama qilindi.
Shuningdek, mahalliy yoshlarni ishga joylashtirish orqali BPO (biznes jarayonlari autsorsingi) va KPO (bilim jarayonlari autsorsingi) xizmatlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirilishida «VEON» kompaniyasi bevosita ishtiroki masalasi ham ko‘rildi.
Uchrashuv davomida tomonlar ta’lim muassasalarining moddiy-texnika bazasini yaxshilash, istiqbolli ilmiy-tadqiqot va startap loyihalarni moliyalashtirish, grantlar orqali tanlovlar o‘tkazish hamda IT-ta’limga investitsiyalar hajmini oshirish kabi mavzularda fikr almashdilar.
Shuningdek, «VEON» kompaniyasining 2022-yil 24-26-oktyabr kunlari O‘zbekistonda AKT xaftaligi doirasida bo‘lib o‘tadigan «ICT Week Uzbekistan» xalqaro raqamli forumida ishtirok etish masalasi ham ko‘rib chiqildi.

Обсуждены вопросы увеличения объёмов инвестиций на реализацию проектов по развитию сетей телекоммуникаций
В рамках визита делегации Министерства ИКТ в Барселону (Королевство Испания) для участия во Всемирном мобильном конгрессе «MWC Barcelona 2022» Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзод Шерматов провел встречу с генеральным исполнительным директором группы компаний «VEON» Каан Терзиоглу.
На встрече были обсуждены вопросы увеличения объёмов инвестиций на реализацию проектов по развитию сетей телекоммуникаций, особенно в сельских населенных и отдаленных пунктах, реализации образовательных проектов с привлечением международных тренеров для подготовки IT-кадров.
Также был рассмотрен вопрос непосредственного участия компании «Veon» в реализации проектов по развитию услуг BPO (business process outsourcing) и KPO (knowledge process outsourcing) посредством трудоустройства местной молодежи.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по улучшению материально-технической базы учебных заведений, финансирования перспективных научно-исследовательских и стартап-проектов, проведения конкурсов на получение грантов, увеличению объема инвестиций в IT-образование.
Также был рассмотрен вопрос участия компании «Veon» в международном цифровом форуме, который состоится 24-26 октября 2022 года в рамках «ICT Week Uzbekistan».