O‘n minglab dronlar xavfli bo‘lib chiqdi
AQShning Snap startapi barcha sotilgan Pixy selfi kamerali dronlarini mahsulot sotuvga chiqarilganidan atigi to‘rt oy o‘tgach, batareyalarida yong‘in xavfi bo‘lgani uchun qaytarib olishga majbur bo‘ldi. Gap 70 mingdan ortiq qurilmalar haqida bormoqda. Bu haqda AQSh iste’mol mahsulotlari xavfsizligi bo‘yicha komissiyasi saytida ma’lum qilindi.
Pixy - bu cho‘ntak o‘lchamli kvadrokopter dron, avtoportretlar uchun maxsus ishlab chiqilgan. U cho‘ntagingizga sig‘adi va olinadigan batareya bilan birga og‘irligi 101 gramm. Qurilma smartfonga ulanadi va uni to‘g‘ridan-to‘g‘ri nazorat qilmasdan avtomatik ravishda foydalanuvchining bir nechta suratlarini oladi yoki qisqa videoni yozib oladi. Narxi taxminan 250 dollar.
Barcha uchuvchi kameralarning qaytarilishi bir necha marta shishgan batareyalar, bitta yong‘in va bir kishi yengil jarohat olgan bir hodisa bilan bog‘liq. Dron qaytarilgach, kompaniya foydalanuvchilarga kamida 185 dollar to‘lashni va’da qildi. Shuningdek, mijozlardan Pixy batareyalarini eskirgan akkumulyatorlarni tashlab yubormaslikni so‘rashgan.

Десятки тысяч летающих фотокамер Pixy могут загореться в любой момент
Американский стартап Snap был вынужден отозвать все проданные дроны с селфи-камерой Pixy всего через четыре месяца после запуска продукта из-за того, что их батареи представляют опасность возгорания. Речь идет примерно о более чем 70 тыс. устройств. Об этом сообщается на сайте Комиссии по безопасности потребительских товаров CША(CPSC).
Pixy представляет собой карманный дрон в формате квадрокоптера, созданный специально для автопортретов. Он помещается в карман и весит 101 грамм вместе со съемной батареей. Устройство подключается к смартфону и автоматически делает несколько снимков владельца или записывает короткое видео без необходимости управлять им напрямую. Стоимость Pixy составляла около $250.
Причиной для отзыва всех летающих камер стали несколько случаев вздутия аккумуляторов, одно возгорание и один инцидент, в результате которого человек получил легкие травмы.
Компания Snap пообещала пользователям возместить не менее $185 при сдаче дрона даже в том случае, если у человека не будет чека. Также представители фирмы попросили клиентов ни в коем случае не бросать аккумуляторы Pixy в контейнеры для сбора использованных батарей.