Neuralink miya chiplari xavfli bo‘lib chiqdi, Ilon Mask esa buni yashirgan
Miya chiplari ustida izlanayotgan Neuralink kompaniyasi shu yilning kuzida o‘z yangi mahsulotini sinab ko‘rish uchun ko‘ngillilarni qidirishni boshlagandi. Biroq Reuters xabariga ko‘ra, kompaniya rahbari Ilon Mask bu chiplar tug‘dirishi mumkin bo‘lgan xavfni atayin yashirgan.
Amerikalik to‘rt nafar qonunchi Qimmatbaho qog‘ozlar va birjalar komissiyasidan, Mask tomonidan firibgarlikka qo‘l urilgani ehtimoli yuzasidan surishtiruv boshlashni, talab qildi.
Diqqat markazida — investorlarni Neuralink miya chiplari xavfsizligi borasida o‘ylantirib qo‘yadigan hujjatlar. Ularga ko‘ra, miya chiplarini sinashda foydalanilgan 12 ta maymun og‘ir oqibatlar, jumladan, falaj va miya shishishi tufayli evtanaziya qilingan.
Holbuki, Mask X ijtimoiy tarmog‘i orqali 10-sentyabr kuni bergan bayonotida bironta maymun sinovlar chog‘i halok bo‘lmagan, degandi.
Ushbu voqea Neuralink miya chiplarining ishonchliligi va xavfsizligini, shuning baroabarida kompaniya rahbariyatining axloqiy javobgarligini savol ostiga qo‘yadi.

Мозговой чип Neuralink оказался опасен, но Илон Маск умолчал об этом — Reuters
Осенью этого года компания Neuralink, занимающаяся разработкой мозговых чипов, начала поиски добровольцев для клинических испытаний своего новаторского продукта. Однако, по информации издания Reuters, Илон Маск, глава компании, преднамеренно скрыл данные о потенциальной опасности этих чипов.
Четверо американских законодателей обратились в Комиссию по ценным бумагам и биржам (SEC) с просьбой провести расследование в отношении возможного мошенничества со стороны Маска.
В центре внимания — документы, которые могли ввести инвесторов в заблуждение относительно безопасности мозгового чипа Neuralink.
В письме упоминается о 12 обезьянах, использованных в экспериментах, которые подверглись эвтаназии из-за серьезных последствий, включая паралич и отек мозга.
Это противоречит заявлениям Маска, сделанным в социальной сети X 10 сентября, где он утверждал, что в ходе испытаний не погибла ни одна обезьяна.
Этот инцидент вызывает серьезные вопросы о надежности и безопасности мозговых чипов Neuralink, а также о моральной ответственности компании и ее руководства.