2024-yilda hayotimizni o‘zgartiruvchi 10 texnologiya — MIT tahlili
Massachusets texnologiya institutining MIT Technology Review jurnali 2024-yilda inson hayoti va faoliyatini eng ko‘p o‘zgartirishi kutilayotgan muhim texnologiyalar ro‘yxatini (top-10) tuzdi. Bunga ishonsak bo‘ladi. MIT olimlarining o‘zlari ham ko‘plab ilg‘or ilmiy tadqiqotlarga mukkasi bilan sho‘ng‘ishgan, ayrim sohalarda balki yetakchi emasdirlar, ammo ortda ham qolishayotgani yo‘q.
Hamma narsa uchun sun’iy intellekt — bu ro‘yxatda birinchi! Milliardlab odamlar ChatGPT bilan tanishishdan tashqari, yana ko‘plab katta til modellari va o‘nlab maxsus neyrotarmoqlarda ishlashni o‘rganib olishdi. Bir yilning nari-berisida sun’iy intellekt dunyoni o‘zgartirib yubordi, axborot makoni maslahatgo‘y, matnlar yozuvchi, rasmlar chizuvchi, videolar yasovchi aqlli yordamchilarga to‘lib ketdi. Shak-shubhasiz, sun’iy intellekt va unga asoslangan ishlanmalarga qizg‘in qiziqish, bu texnologiyalarning shiddat bilan rivojlanishi 2024-yilda ham davom etadi.
Yuqori samarali quyosh fotoelementlarini MIT mutaxassislari muhim texnologiyalar ro‘yxatida ikkinchi o‘ringa joylashtirishdi. Quyosh energiyasi muhim energomanbalar qatoriga kirdi, hatto ayrim mintaqalarda qazilma energiyasiga raqobatchi o‘laroq ko‘rilmoqda, masalan, Xitoy energetikasidagi ulushi 50 foizdan oshdi. Uning birgina kamchiligi — foydali ish koeffitsiyenti edi. Hozir quyosh panellarining samaradorligi 20 foiz atrofida. MIT mutaxassislari 2024-yilda perovskitli fotoelementlar keng tarqalishni boshlashi va tijoriy quyosh panellarining samaradorligini keskin oshirishiga ishonishmoqda.
2024-yilning ilg‘or texnologiyalari orasida uchinchi o‘rin Apple Vision Pro garniturasiga berildi. 3 500 dollarga narxlangan qurilma 2-fevraldan keng sotuvga chiqadi. Hozirgacha aralash reallik garniturasini urfga kiritishga urinishlar o‘zini oqlamagan (Mark Sukerbergning Oculus VR shlemlarini eslang). Bu safar qanday: qurilma qo‘lma-qo‘l bo‘ladimi yoki unutilishga mahkummi — tez orada bilib olamiz. Apple ko‘p va’dalarni beryapti. Ammo pishiq dasturiy ta’minot, ko‘p va xo‘b ilovalarsiz garnituraning o‘zi — bir pulga qimmat, vaholanki, narxi osmonda — hammaning ham “qo‘li yetmaydi”.
Aholining salomatligini yaxshilashga jiddiy ta’sir ko‘rsatuvchi ishlanmalar to‘rtinchi qatordan joy oldi. Bular — semirishdan xalos etuvchi dori-darmonlar. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti dunyoda ortiqcha vaznlilar ko‘payib borayotganini epidemiya deya ta’rifladi. Mounjaro va Wegovy singari yangi dorilar ushbu “kasallik”ka qarshi yaxshi samara berdi. Qolaversa, yangi dorilarning yon ta’sirlari ham foydali ekanligi — yurak xuruji va insultlardan himoyalashi aytilmoqda. Shularga o‘xshash yana boshqa dorilar ham paydo bo‘lmoqdaki, bu juda ko‘p odamlar qamrab olinishi va kasalliklardan xalos bo‘lishiga umid uyg‘otadi.
Geotermal energiyalardan foydalanish bo‘yicha yangi texnologiyalar — beshinchi o‘rinda. Yer bag‘ridan chiqayotgan issiqlikdan foydalanish boshlanganiga ancha yillar bo‘ldi, biroq chinakamiga samarali texnologiyalar va usullar paydo bo‘layotgani bu sohaning ochilmagan qo‘riq ekanini anglatadi. Burg‘ilash va quvurlar yotqizishning yanada murakkab usullari ilgari ilojsiz hisoblanmagan Yerning chuqur qa’ridan ham energiya va issiqlik olish imkonini beradi.
Chiplet (mitti integral sxema)lar ham 2024-yilning eng umidbaxsh texnologiyalari ro‘yxatiga kiritildi. Bir nechta kichik kristalldan katta chip va protsessorlar yig‘ish texnologiyalari paydo bo‘ldi. Bu esa nisbatan oddiy vositalar yordamida protsessorlar funksiyalarini oshirish va Mur qonunining ishlashda davom etishiga zamin yaratadi. Yaqin kelajakda yanada kuchli va murakkab ishlanmalar yaratishning yagona yo‘li — chipletlar bo‘lib qolmoqda.
Yettinchi o‘rinda — genlarni tahrirlash orqali “dorilar” ishlab chiqarish. 2023 yakuniga kelib bu toifa dorilarni odamlarda to‘liq hajmda qo‘llashga ruxsat berildi. Inqilobni o‘z “genetik qaychilari”dan o‘roqsimon-hujayrali anemiya va transfuzion-qaram beta-talassemiyani davolashga ruxsat olgan Vertex kompaniyasi boshlab berdi. Texnologiya samarali ekanini isbotladi, endi boshqalar ham yangi sohaga kirib kelishni boshlaydi.
Ilg‘or texnologiyalar ro‘yxatiga superkompyuterlarni masshtablashtirishni davom ettirish ham kirdi. Zamonaviy tizimlarning energiya sarfi shunchalik yuqori va boshqarilishi murakkabki, kelgusi masshtablashtirish — bir qarashda amalga oshirib bo‘lmas vazifadek edi. Ammo superkompyuterlar eksaflopsli dovonni ham zabt etib, iqlimiy, yadroviy reaksiyalar va boshqa ko‘plab jarayonlarni modellashtirish yanada tezroq, ammo kamxarj yuz berajak kelajakka yuzlanmoqda.
Insoniyatga qulaylik yaratib, ekologiyani asrovchi issiqlik nasoslari amaldagi yilning muhim texnologiyalari ro‘yxatida to‘qqizinchi o‘rinda e’tirof etildi. Bu nasoslar — konditsionerlarni eslatadi, faqat ishlash tamoyili boshqacha. Elektr tokida ishlovchi issiqlik nasoslari hatto qahraton sovuqda ham juda kam energiya hisobiga xonalarni isitib beradi. Issiqlik nasoslari jahonda urfga kirib boryapti, AQShda ommalashish bobida birinchi marta gaz pechlarini ortda qoldirdi. Germaniyada o‘tgan yili qabul qilingan qonun bilan har bir yangi qurilayotgan uy elektr tokida ishlovchi issiqlik nasosida isitilishi majburiyati belgilandi.
Va nihoyat, 2024-yilda siz va bizning hayotimiz va faoliyatimizga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi kutilayotgan muhim omillar qatoriga MIT vakillari X (sobiq Twitter)ga raqobatchi ko‘plab ijtimoiy tarmoqlarning paydo bo‘lishi ehtimolini kiritishdi. Mutaxassislarga ko‘ra, bu ijtimoiy tarmoqni sotib olgan Ilon Mask o‘zini despot sifatida namoyon etib, foydalanuvchilar va reklama beruvchilarni cho‘chitib yubordi. Shu bois ushbu tarmoq ijtimoiy tarmoqlar olamida egallab turgan markaziy o‘rin amalda yakson bo‘ldi va uning o‘rniga ko‘z tikayotgan ko‘plab “qotillar” paydo bo‘lmoqda, xususan, ular orasida o‘z foydalanuvchilari sonini ko‘paytirib borayotgan Bluesky va Threads singari tarmoqlar bor.

Технологии, которые изменят жизнь людей в 2024 году
Редакция журнала MIT Technology Review Массачусетского технологического института составила список из 10 наиболее важных технологий, которые сильнее всего повлияют на жизнь и деятельность человечества в 2024 году. В этом им можно доверять. Учёные MIT сами погружены во многие прорывные научные процессы и если не возглавляют их, то идут в первых рядах.
На первое место в предсказании выведен искусственный интеллект для всего. Миллиарды людей уже познакомились с ChatGPT и другими большими языковыми моделями, а также с десятками специализированных нейросетей. Всего за год с небольшим они изменили мир, насытив информационное пространство умными помощниками для подсказок, составления текстов, рисования и создания видеоряда. Можно не сомневаться, что взрывной интерес к ИИ и продуктам на его основе, а также развитие этих продуктов, будет стремительно продолжаться весь 2024 год.
Вторую позицию по важности для всех нас специалисты MIT оставили за сверхэффективными солнечными фотоэлементами. Солнечная энергия уже прочно утвердилась на Земле и в некоторых регионах даже бросила вызов ископаемым источникам получения энергии, например, превысив долю в 50 % в энергетике Китая. Чего не хватает фотовольтаике — так это роста КПД. Сегодня массовые фотоячейки работают в районе 20 % КПД, а хотелось бы большего. В MIT считают, что в 2024 году фотоячейки с перовскитом начнут своё распространение и обеспечат повышение эффективности коммерческим солнечным панелям.
Третье место в списке потенциально прорывных вещей 2024 года специалисты отдали гарнитуре Apple Vision Pro. Поставки новинки ценой $3500 стартуют 2 февраля. Это не первая попытка вывести в люди гарнитуру смешанной реальности. Будет ли она встречена на ура или канет в небытие — скоро мы это узнаем. Обещаний дано много. Однако без широкой программной поддержки и массы полезных и ценных приложений гарнитура мало чего будет стоить, а по карману она будет далеко не каждому.
На здоровье широких масс населения обещают оказать решительное влияние разработки, поставленные на четвёртое место. Это препараты, спасающие от ожирения. Всемирная организация здравоохранения назвала глобальный рост ожирения эпидемией. Новые лекарства, такие как Mounjaro и Wegovy уже показали свою эффективность против этого «недуга». Более того, у них обнадёживающее побочное влияние — есть данные, что эти препараты могут даже защитить от сердечных приступов и инсультов. Несомненно, готовы появиться и другие подобные препараты, что поможет охватить больше людей и помочь им.
На пятом месте разместились новейшие технологии по использованию геотермальной энергии. Тепло недр Земли используется не первое десятилетие, но все задействованные методы и инструменты — это лишь первое касание возможностей. Очевидно, что более сложные методы бурения и прокладки труб помогут получать тепло и энергию даже там, где раньше это считалось невозможным.
Чиплеты тоже попали в список наиболее прорывных технологий нового года. Наши читатели наверняка знают о них не меньше специалистов MIT. На нашем сайте регулярно публикуются новости и материалы на тему сборки больших чипов и процессоров из нескольких кристаллов меньшего размера. Это позволяет относительно простыми средствами увеличить функциональность процессоров и продолжить работу закона Мура. В ближайшем будущем чиплеты — это единственный путь создавать всё более мощные и сложные решения.
Седьмая прорывная разработка — это создание «лекарства» на основе редактирования генов. В конце 2023 года подобное лекарство впервые было разрешено к использованию на людях в полном объёме. Прорыв совершила компания Vertex, получившая разрешение на использование своих «генетических ножниц» для лечения серповидно-клеточной анемии и трансфузионно-зависимой бета-талассемии. За этим шагом последуют другие, благо технология доказала свою работу и эффективность.
Продолжение масштабирования суперкомпьютеров тоже попало в список прорывных технологий. На самом деле это проблема. Современные системы потребляют настолько много энергии и так сложны в управлении, что дальнейшее масштабирование производительности — это довольно нетривиальная задача во всех смыслах. Но мы смогли! Суперкомпьютеры преодолели планку в один эксафлопс и устремились в будущее, в котором моделирование климата, ядерных реакций и многого другого будет проводиться быстрее и с меньшими затратами.
Тепловые насосы признаны девятой важнейшей технологией, которая поможет человечеству оставаться в комфорте и не загрязнять мир. Это почти кондиционеры, но работающие несколько по другому принципу. За счёт электрической энергии тепловые насосы могут обогревать помещения с минимальными затратами энергии даже в лютый мороз. Продажи тепловых насосов выросли по всему миру, а в США они впервые превзошли газовые печи. Интересно, что в Германии всякое новое жилище с прошлого года по закону должно отапливаться электрическим тепловым насосом. Сюрпризом стало повышение оплаты за такие услуги на 15 % с января 2024 года. Так что компромиссы ещё искать и искать.
Десятым важным фактором влияния на жизнь в 2024 году в MIT считают вероятное появление множества конкурентов у социальной сети X (бывшей Twitter). По мнению специалистов, купивший эту социальную сеть Илон Маск проявил себя деспотом и безответственным руководителем, что отпугнуло пользователей и рекламодателей. Поэтому центральное место этой сети в мире социальных сетей фактически разрушено и готово появиться множество её «убийц», например, в лице уже запущенных сетей Bluesky и Threads.