Hindiston ikkinchi kosmodromini quradi
Hindiston hukumati ikkinchi kosmodromni qurishga kirishadi — u kichik yo‘ldoshlarni orbitaga olib chiqishga mo‘ljallangan.
Yangi obyekt mamlakat janubidagi Tamil Nadu shtatining Kulasekarapattinam shahri yaqinida, 9 kvadrat kilometr maydonda joylashadi, bu haqda Deccan Herald gazetasi xabar berdi.
Loyiha qiymati qariyb $115 mln bo‘lib, poydevoriga birinchi toshni qo‘yish marosimi 28 fevralga mo‘ljallangan. Marosimda Hindiston bosh vaziri Narendra Modi qatnashishi kutilyapti.
Ekspertlarga ko‘ra, bu yerdan uchirilgan yo‘ldoshlar bevosita janubga yo‘naltirilgani uchun, yangi kosmodrom yonilg‘ini tejash imkonini beradi. Hindistonning Bengal ko‘rfazidagi eski kosmodromidan esa yo‘ldoshlar, Shri-Lanka osmonidan uchib o‘tmaslik uchun, janubi-sharqqa yo‘naltirilar, so‘ngra Janubiy qutbga tomon keskin burilishni amalga oshirar edi (xaritaga qarang).
Shtat hukumati fan-texnika va kostruktorlik kompaniyalarini jalb etish maqsadida, kosmodrom atrofida fazoviy sanoat parkini ham bunyod etmoqchi.

Индия построит второй космодром
Власти Индии планируют построить второй космодром для запуска малых спутников. Новый объект будет расположен в городе Куласекарапаттинам на площади 9 кв. км, пишет ТАСС ссылаясь на газету Deccan Herald.
Стоимость проекта оценивается в почти $ 115 млн, и церемония закладки первого камня запланирована на 28 февраля с участием премьер-министра Индии Нарендры Моди.
Эксперты отмечают, что новый космодром позволит сэкономить топливо, так как спутники, запущенные отсюда, смогут направляться на юг непосредственно. Это отличается от существующего космодрома в Бенгальском заливе, откуда спутники летят в юго-восточном направлении, избегая полета над Шри-Ланкой и совершая резкий маневр для достижения Южного полюса.
Правительство штата также планирует создать вокруг космодрома парк космической промышленности, чтобы привлечь научно-технические и конструкторские фирмы в этот регион.