AКТ вазири «Space Technology Conference STC-2022»да иштирок этди (Фото)
Aйни кунларда Тошкентда «Space Technology Conference STC-2022» халқаро конференцияси бўлиб ўтмоқда. Унда бир нечта хорижий давлатлар вакиллари ҳам иштирок этмоқда.
Бугун, 10 май куни Aхборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов ушбу конференциянинг очилиш маросимида қатнашиб, нутқ сўзлади.
AКТ вазири дастлаб сўнгги йилларда Ўзбекистонда ахборот технологиялари соҳасига катта эътибор қаратилаётгани, Ўзбекистон Президенти томонидан ушбу йўналишда устувор вазифалар белгилаб берилганини таъкидлаб ўтди.
«Давлатимиз раҳбари томонидан ахборот коммуникация ва технологиялари соҳасини ривожлантириш бўйича жуда катта вазифалар олдимизга қўйилди ва жуда катта ишлар бошланди. Охирги ўтган ойлар ичида ҳам Ўзбекистон ўзига яраша дунёнинг кўпгина ахборот технологиялари мутахассиси ва компанияларини жалб этадиган марказга айланиб бормоқда.
Президентимиз Ўзбекистонни минтақавий ахборот технологиялари хабига айлантириш бўйича катта вазифаларни белгилаб берди ва ушбу вазифани амалга оширишдаги энг катта қадамлардан биттаси ҳам мана шу конференция бўлса керак. Чунки ушбу конференцияда дунёнинг жуда кўплаб экспертлари ва мутахассислари иштирок этмоқда. Рақамлаштириш билан космик тадқиқотларни биргаликда олиб борамиз», – деди AКТ вазири конференция доирасида сўзлаган нутқида.
Вазирнинг қўшимча қилишича, йўлдош алоқаси ҳудудларда аҳолини замонавий телекоммуникация хизматлари билан таъминлаш имконини беради.
«Олис, тоғли, чўл, дашт ҳудудлардаги аҳолининг сифатли ва ишончли телекоммуникация хизматларига бўлган эҳтиёжларини мақбул нархларда қондириш пировард мақсад қилганмиз. Шу билан бирга, космик технологиялар маълумотлар интеграцияси орқали биз имкон борича мамлакатимизнинг барча соҳаларини иқтисодий тармоқларини рақамлаштиришда олдимизга қўйилган вазифаларга тезроқ етишишга имконимиз бўлади.
Инсон омилини камайтириш, ҳақиқий ҳолатни космик технологиялар орқали тез ва осон ўрганиш мамлакатни рақамлаштириш бўйича қўйилган вазифаларни тўлақонли амалга оширишга имконият очиб беради», – дея таъкидлаб ўтди AКТ вазири Ш. Шерматов. Хақарао конференция доирасида бир қатор халқаро компаниялар вакиллари билан ҳам учрашувлар бўлиб ўтди. Бу ҳақда тўлиқроқ маълумотлар тақдим этилади.

Министр ИКТ принял участие в конференции Space Technology Conference
В настоящее время в Ташкенте проходит Space Technology Conference STC-2022. В нем также принимают участие представители ряда зарубежных стран.
Сегодня, 10 мая, на церемонии открытия конференции выступил министр информационных технологий и связи Шерзод Шерматов.
Министр ИКТ в первую очередь отметил, что в последние годы Узбекистан уделяет большое внимание сфере информационных технологий.
«Глава нашего государства поставил большие задачи по развитию информационно-коммуникационных технологий. В последние месяцы Узбекистан стал центром, привлекающим множество специалистов и компаний в области информационных технологий со всего мира и данная конференция, пожалуй, является одним из самых масштабных шагов в выполнении поставленной задачи. Потому что в этой конференции принимает участие множество экспертов и специалистов со всего мира», — сказал министр ИКТ в своем выступлении на конференции.
Также Министр добавил, что спутниковая связь позволит обеспечить население регионов современными телекоммуникационными услугами.
«Наша конечная цель – удовлетворить потребности населения отдаленных, горных, пустынных и степных регионов в качественных и надежных услугах связи по разумным ценам. При этом за счет интеграции данных космических технологий мы сможем максимально быстро достичь поставленных перед нами задач по цифровизации экономики всех отраслей страны.
Снижение человеческого фактора, быстрое и простое изучение реальной ситуации с помощью космических технологий позволит стране в полной мере реализовать поставленные задачи по цифровизации», — отметил министр ИКТ Ш. Шерматов. В рамках международной конференции также состоялись встречи с представителями ряда международных компаний. Более подробная информация будет предоставлена в течении дня.