Apple kompyuterlari xakerlar changalida qoldi
Xakerlar guruhi macOS bilan ishlaydigan kompyuterlar uchun xavfli virus hosil qilibdilar. Bu MalwareHunterTeam kompaniyasi mutaxassislari tomonidan aniqlandi.
Aslida Mac kompyuterlari uchun virusli dasturlar kamdan kam holda yaratiladi. Xakerlar o‘lja sifatida asosan Windows i Linux foydalanuvchilarini tanlaydilar. Bu gal M protsessorlari va Apple PowerPCning eski modellari asosidagi yangi kompyuterlari uchun moslashtirilgan virusni o‘ylab topdilar.
Hozircha virus unchalik katta zarar yetkazib ulgurgani yo‘q, lekin zarur choralar ko‘rilmasa, xavfi ortib boraveradi.

На компьютерах Apple нашли опасный вирус
Группа хакеров создала вредоносную программу-вымогатель для компьютеров под управлением macOS. Об этом сообщает издание Wired.
Опасное ПО нашли специалисты по безопасности из компании MalwareHunterTeam. По словам экспертов, образцы программы обнаружили в репозитории VirusTotal еще в декабре 2022 года — программа представляет собой вирус-шифровальщик, адаптированный под новые компьютеры на базе процессоров M и старые модели с Apple PowerPC.
Журналисты Wired заметили, что для компьютеров Mac довольно редко создают жизнеспособные вирусные программы. Чаще всего злоумышленники атакуют пользователей Windows и Linux.