“Sun’iy intellekt kelajagi va global integratsiya” mavzusidagi xalqaro sammiti bo‘lib o‘tdi
Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan “ICTWEEK – 2023” haftaligi doirasida joriy yilning 26 oktyabr kuni “Sun’iy intellekt kelajagi va global integratsiya” mavzusida xalqaro sammit o‘tkazildi.
Sammitdan ko‘zlangan asosiy maqsad sun’iy intellekt texnologiyalari va ularni hayotga tadbiq qilish bo‘yicha eng so‘nggi xalqaro tajriba bilan tanishish va fikr almashishdan iborat.
Tadbirda UZINFOCOM”, “KOIIA”, “Sber”, “VEON AdTech”, “Yandex”, “Amazon”, “Huawei”, “Foxconn”, “Presight AI, “Markaziy Osiyo sun’iy intellekt uyushmasi”, O‘zbekiston Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi kabi kompaniya va taskilotlarning sun’iy intellekt yo‘nalishida faoliyat olib boruvchi rahbarlari va ekspertlari taqdimotlari orqali o‘z bilim va tajribalarini, fikr va mulohazalarini 300 dan ortiq soha mutaxassislari, talaba-yoshlar hamda OAV xodimlari bilan baham ko‘rdilar.
Anjuman doirasida yetakchi xorijiy kompaniyalar va mamlakatlarning raqamli texnologiyalar va sun’iy intellektni amaliyotga joriy etishdagi tajribasi, erishilgan yutuqlar, kuzatilgan muammolar, ushbu yo‘nalishdagi istiqbolli loyihalar va imkoniyatlar muhokama qilindi.

В столице состоялся Международный саммит “Будущее искусственного интеллекта и глобальная интеграция”
В рамках Недели “ICTWEEK – 2023”, организованной Министерством цифровых технологий, 26 октября текущего года состоялся Международный саммит на тему “Будущее искусственного интеллекта и глобальная интеграция”.
Основная цель саммита-ознакомление и обмен идеями с новейшим международным опытом в области технологий искусственного интеллекта и их внедрения в жизнь.
В мероприятии приняли участие представители таких компаний и организаций, как “UZINFOCOM”, “KOIIA”, “SBER”, “VEON AdTech”, “Яндекс”, “Amazon”, “Huawei”, “Foxconn”, “Presight AI”, “Центральноазиатская ассоциация искусственного интеллекта”, агентство по информации и массовым коммуникациям Узбекистана, в своих презентациях руководители и эксперты делились своими знаниями и опытом, мнениями и отзывами с более чем 300 профессионалами отрасли, студентами и сотрудниками СМИ.
В рамках конференции был обсужден опыт ведущих зарубежных компаний и стран по внедрению цифровых технологий и искусственного интеллекта в практику, достигнутые успехи, наблюдаемые проблемы, перспективные проекты и возможности в этом направлении.