Windows 10/11 fotolarni ishlovchi foydali SI-vositaga ega bo‘ldi
Microsoft kompaniyasi tasvirlarni ko‘rish va tahrirlashga mo‘ljallangan “Fotografiya” (Photos) ilovasining imkoniyatlarini kengaytirdi.
Asosiy kiritilgan yangilik Spot Fix Tool vositasi bo‘ldi — u suratlarni begona obyektlardan “tozalash”da sun’iy intellektdan foydalanadi.
Loyiha mualliflariga ko‘ra, Generative Erase deb nomlangan yangi funksiya fotosuratlardagi keraksiz obyektlarni yuqori aniqlikda va izsiz yo‘qota oladi. Fondagi va old plandagi istalgan kattalikdagi obyektni yo‘q qilishga kuchi yetadi.
Tegishli ikonka “Tasvirni tahrirlash” («Редактировать изображение») bo‘limida “O‘chirish” («Стереть») tugmasi ostida joylashgan. Uni tanlab, mo‘yqalam o‘chirilishi lozim bo‘lgan obyektlar yoki sohalar bo‘ylab yugurtiriladi, natijasi bir necha soniya ichida ko‘rinadi. Yanada aniqlik uchun mo‘yqalam o‘lchamini o‘zgartirish yoki bir nechta obyektni bir paytda o‘chirishda niqoblar (maskalar)ni qo‘shish yoki o‘chirishda avtomatik qo‘llashni o‘chirish tavsiya qilinadi.
Generative Erase funksiyasi hozir Windows Insider dasturi doirasida sinovdan o‘tkazilyapti.
Kompaniya ta’kidlashicha, Photos ilovasida yaqinda ishga tushirilgan fonni xiralashtirish, o‘chirish va almashtirish hamda Generative Erase kabi barcha sun’iy intellektli tahrirlash funksiyalari Arm64 protsessorlari o‘rnatilgan va Windows 10 boshqaruvidagi qurilmalar uchun ham ishlaydi.

В Windows 10/11 появился полезный ИИ-инструмент для обработки фото
Компания Microsoft расширила возможности фирменного приложения «Фотографии» для просмотра и редактирования изображений.
Главным нововведением стал инструмент Spot Fix Tool, который теперь полагается на возможности ИИ для «очистки» снимков от посторонних объектов.
По словам разработчиков, новая функция под названием Generative Erase позволяет удалять ненужные объекты на фотографиях с высокой точностью и без артефактов. Она может справляться с объектами любой величины, находящимися как на фоне, так и переднем плане.
Соответствующая иконка размещена в разделе «Редактировать изображение» под кнопкой «Стереть». Выбрав её, необходимо провести кистью по объектам или областям, которые нужно удалить, и результат станет виден через несколько секунд. Для более точной работы можно отрегулировать размер кисти или при удалении нескольких объектов одновременно отключить автоматическое применение для добавления или удаления масок.
Функция Generative Erase сейчас проходит тестирование в рамках программы Windows Insider. В компании отметили, что все недавно выпущенные функции ИИ-редактирования, включая размытие фона, удаление и замену фона и Generative Erase, также будут доступны в приложении Photos на устройствах с процессорами Arm64 и под управлением Windows 10.