Kompyuter ishlab chiqaruvchilar sun’iy intellekt bilan bevosita ishlovchi kompyuterlarni yig‘ishga zo‘r bermoqda, deya xabar berdi Computerworld nashri.
Canalys mutaxassislariga ko‘ra, 2024-yilda jahon bozoriga chiqadigan har beshinchi kompyuter yoki 170 milliondan ortiq qurilmada sun’iy intellektni qo‘llovchi vositalar oldindan o‘rnatiladi. Sun’iy intellektli kompyuterlarning mikrosxemalari murakkab hisoblashlar va ko‘p sonli ma’lumotlarni ishlashga moslashtirilgan bo‘ladi.
Bu murakkab kompyuterlarning qariyb 60 foizi tashkilotlar va biznes sohasi uchun chiqariladi.
“Shundan so‘ng ularning ommalashuvi juda tezlashib ketadi, bu jarayon ishlab chiqaruvchanlik, xavfsizlik va xarajatlarni boshqarish biznesning asosiy omili sanalgan tijoriy sektorda, ayniqsa, yaqqol ko‘zga tashlanadi”, — deya ta’kidlashmoqda ekspertlar.

Computerworld: в 2024 году выпустят 170 миллионов ПК с поддержкой ИИ
Производители компьютеров собрались наладить выпуск компьютеров со встроенной поддержкой искусственного интеллекта (ИИ). Об этом сообщает издание Computerworld.
По оценке специалистов Canalys, в 2024 году каждый пятый появившийся на рынке ПК — или более 170 миллионов единиц устройств — будет иметь встроенную поддержку ИИ. Подобные девайсы получат микросхемы, адаптированные под сложные вычисления и для обработки большого количества данных.
В материале говорится, что почти 60 процентов ПК с ИИ будет выпущено для организаций и бизнеса. «После этого их распространение будет быстро расти, особенно в коммерческом секторе, где преимущества ИИ на устройствах, связанных с производительностью, безопасностью и управлением затратами, станут ключевым фактором для бизнеса», — подчеркнули эксперты.