Sun’iy intellekt o‘z joniga qasd qilishning asosiy sabablarini aniqladi
Avstraliyalik olimlar o‘smirlar o‘rtasida o‘z joniga qasd qilish xavfi omillarini aniqlash uchun sun’iy intellekt modelini ishlab chiqdilar. Tasodifiy o‘rmon yondashuvidan foydalangan holda, tadqiqotchilar 2809 avstraliyalik o‘smirning ma’lumotlarini tahlil qildilar va 4000 dan ortiq potensial xavf omillarini aniqladilar. Model yuqori bashorat qilish aniqligini ko‘rsatdi va faqat oldingi o‘z joniga qasd qilishga asoslangan an’anaviy usullarga qaraganda samaraliroq ekanligini isbotladi. Asosiy xavf omillari o‘smirlarning hissiy holati va ijtimoiy muhit edi.
Sidneydagi Yangi Janubiy Uels universiteti tadqiqotchilari o‘smirlar o‘rtasida o‘z joniga qasd qilishga urinish xavfini bashorat qiluvchi omillarni tahlil qilish uchun mashinani o‘rganish usullaridan foydalanishdi. Ular o‘zlarining modeli mavjud usullardan ko‘ra aniqroq va himoyasiz bolalarni individual davolash uchun ishlatilishi mumkinligiga ishonishadi. Ma’lumotlar 2004 yilda boshlangan Avstraliya bolalar milliy tadqiqotidan to‘plangan va 14 yoshdan 17 yoshgacha bo‘lgan 2809 o‘smir haqida ma’lumotni o‘z ichiga olgan.
Tadqiqotchilar ruhiy salomatlik, jismoniy salomatlik, boshqalar bilan o‘zaro munosabatlar, maktab va uy muhiti kabi sohalarda 4000 dan ortiq potensial xavf omillarini aniqladilar. Ular 14-15 yoshda kuzatilgan, 16-17 yoshda o‘z joniga qasd qilishga urinish va o‘z-o‘ziga zarar yetkazishni bashorat qiluvchi xavf omillarini aniqlash uchun mashhur mashina o‘rganish algoritmi bo‘lgan tasodifiy o‘rmondan foydalanganlar.
O‘smirlar, agar o‘z hayotlarida hech narsa ularga bog‘liq emasligini his qilsalar, o‘zlarini o‘ldirishga harakat qilishdi. O‘z-o‘ziga zarar yetkazishning asosiy prognozi hissiy o‘zini o‘zi boshqarishning yetishmasligi edi.

ИИ идентифицировал главные факторы, указывающие на риск суицида
Ученые из Австралии разработали модель машинного обучения для выявления факторов риска суицида среди подростков. Используя метод случайного леса, исследователи проанализировали данные 2809 австралийских подростков и выявили более 4000 потенциальных факторов риска. Модель показала высокую прогностическую точность и оказалась эффективнее, чем традиционные методы, основанные только на предыдущих попытках суицида или нанесения себе увечий. Основными факторами риска оказались эмоциональное состояние подростков и социальная среда.
Исследователи из Университета Нового Южного Уэльса в Сиднее использовали методы машинного обучения для анализа факторов, предсказывающих риск попыток суицида среди подростков. Они считают, что их модель более точна, чем существующие методы, и может быть использована для индивидуальной терапии уязвимых детей. Данные были собраны из национального исследования австралийских детей, начатого в 2004 году, и включали информацию о 2809 подростках в возрасте от 14 до 17 лет.
Исследователи выявили более 4000 потенциальных факторов риска в таких областях, как психическое здоровье, физическое здоровье, взаимодействия с другими людьми, школа и домашняя среда. Они использовали метод случайного леса, популярный алгоритм машинного обучения, для выявления тех факторов риска, которые наблюдались в возрасте 14-15 лет и были наиболее предсказуемыми для попыток суицида и самоповреждения в возрасте 16-17 лет.
Главным предиктором попытки суицида оказалось ощущение бессилия и отсутствия контроля над окружающей средой и своим будущим. Подростки пытались убить себя, если чувствовали, что от них ничего не зависит в собственной жизни. Основным предиктором нанесения себе увечий оказалось отсутствие эмоциональной саморегуляции: дети не умели выражать сильные эмоции и переживать горе, ярость или одиночество другим способом.