Foto: «Jonas Leupe / Unsplash»
Smartfonga virus tushganligini ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan aniq belgilar mavjud. Bu haqda The Sun nashri xabar bermoqda.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ko‘pincha fon tartibida telefonga buzib kiriladi, shu bois tajovuzkorlarning qurilmaga kirishi foydalanuvchi uchun sezilmasligi mumkin. Mualliflar qurilmada zararli dastur o‘rnatilganligini ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan belgilarni ma’lum qilishdi. Birinchi belgilardan biri qurilmaning ishlash quvvati pasayishi hisoblanadi. Bundan tashqari, virus fon tartibida ishlayotgan bo‘lsa, qurilma odatdagidan tezroq quvvatsizlanadi.
Firibgarlikka oid dasturiy ta’minot odatda ma’lumotlarni uchinchi tomon serveriga yuborganligi sababli, telefon tarmoqqa yuklaydigan ma’lumotlarning umumiy miqdori oshishi kerak. Virus yuqishining belgilaridan biri brauzerda qalqib chiquvchi oynalar paydo bo‘lishi mumkin, ular odatda tizim tomonidan bloklanadi.
«Bu qandaydir makkor reklama virusi yuqtirganingizni anglatadi», – deb izohlaydi ekspertlar. Xavfli dasturiy ta’minot o‘rnatilgan qurilma fon ishi tufayli ko‘pincha qizib ketadi.
Agar bir yoki bir nechta xakerlik belgilari aniqlansa, jurnalistlar qurilmaga bepul antivirus o‘rnatish va uni skanerdan o‘tkazishni tavsiya qilishgan. So‘ngra mualliflar ma’lumotlarning zaxira nusxasini yaratish va smartfonni qayta tiklashni maslahat berishdi.

Названы признаки заражения смартфона вирусом
Существуют явные признаки, которые могут указывать на заражение смартфона вирусом. Об этом сообщает издание The Sun.
По словам специалистов, очень часто взлом телефона происходит в фоновом режиме, поэтому факт доступа злоумышленников к девайсу может оказаться незаметным для пользователя. Авторы назвали признаки, которые могут указывать на то, что на устройстве установлено зловредное ПО. Одним из первых признаков является сниженная мощность работы девайса. Также если в фоновом режиме работает вирус, то аппарат будет разряжаться быстрее, чем обычно.
Так как мошенническое ПО обычно отправляет данные на сторонний сервер, то общее количество информации, которое телефон загружает в сеть, должно увеличиться. Одним из признаков заражения может быть возникновение всплывающих окон в браузере, которые обычно блокируются системой. «Это может означать, что вы заражены каким-то хитрым рекламным вирусом», — пояснили эксперты. Аппарат, на который установлено опасное ПО, чаще перегревается из-за фоновой работы.
При обнаружении одного или нескольких признаков взлома журналисты рекомендовали установить на девайс бесплатный антивирус и провести сканирование. Затем авторы посоветовали сделать резервную копию данных и совершить сброс настроек смартфона.