Isroilda barmen-robot ishlab chiqildi. U talabalarga mehmonnavozlik borasida texnologik va innovatsion bilimlar beradi. Bo‘yi 2 metrlik robotga Sesiliya deb ism qo‘yishdi.
Barmenlikka ixtisoslashgan robot sun’iy intellekt asosida ishlaydi va mijozlar bilan muomala, hazil-huzilni do‘ndiradi. U marketingga oid ma’lumotlarni o‘zida jamlagani uchun soatiga 120 ta kokteylni tayyorlab, tavsiya eta oladi.
Robot Las-Vegasdagi xalqaro ko‘rgazmada ishtirok etishga ham ulgurdi.
- Mashina insondek bo‘lolmaydi, ammo Sesiliya talabalarga innovatsion fikrlashni o‘rgatayotgani bilan afzallikka ega - deydi Florida universiteti mukammallik markazi direktori Brayan Konnors.
Mazkur robot ko‘p odam to‘plangan joylarda mijozlarga xizmatni tezlashtirish uchun zo‘r ko‘makchidir. Chunki barmen-robot bor joyda mijozlar buyurtmani kutib qolib, asabiylashmaydilar.

Робот-бармен учит молодёжь мыслить нестандартно
В Израиле разработали двухметрового робота-бармена и назвали его Сесилией. Он предоставляет студентам технологические и инновационные знания о гостеприимстве.
Робот-бармен, работает при помощи искусственного интеллекта, умеет взаимодействовать с клиентами, шутить. Он умеет анализироввать маркетинговқе данные и может рекомендовать до 120 коктейлей в час.
Также, робот успел принять участие на выставке, которая проходила в Лас-Вегасе.
- Робот не может заменить человека, однако у Сессилии есть одно главное преимущество- учить студентов технологиям и инновация в сфере гостепреимства, - отметил Брайан Коннорс, директор Центра передового опыта университета Флориды.
Этот робот отлично помогает ускорить обслуживание клиентов в местах массового скопления людей. Потому что там, где есть робот-бармен, клиенты не нервничают в ожидании заказа.