Savol: Tijorat sirini bekor qilishga nima asos bo‘ladi?
Javob: "Tijorat siri to‘g‘risida" O‘zbekiston Respublikasi Qonunining 12-moddasiga asosan mehnat munosabatlari jarayonida tijorat siridan foydalanishni bekor qilish uchun quyidagilar asos bo‘ladi:
mehnat shartnomasining (kontraktning) yoki fuqarolik-huquqiy shartnomaning bekor qilinishi;
tijorat sirini oshkor etmaslik bo‘yicha olingan majburiyatlarning buzilishi.
Qonunchilikka yoki shartnomaga muvofiq boshqa holatlar ham mehnat munosabatlari jarayonida tijorat siridan foydalanishni bekor qilish uchun asos bo‘lishi mumkin.
Mehnat munosabatlari jarayonida tijorat siridan foydalanishning bekor qilinishi xodimni tijorat sirini oshkor etmaslik bo‘yicha o‘z zimmasiga olgan majburiyatlardan ozod etmaydi.

IT-право. Что является основанием для прекращения доступа к коммерческой тайне?
Ответ: согласно статье 12 Закона Республики Узбекистан «О коммерческой тайне» основаниями для прекращения доступа к коммерческой тайне в процессе трудовых отношений являются:
прекращение трудового договора (контракта) или гражданско-правового договора;
нарушение взятых обязательств по неразглашению коммерческой тайны.
Основаниями для прекращения доступа к коммерческой тайне в процессе трудовых отношений могут быть и иные обстоятельства в соответствии с законодательством или договором.
Прекращение доступа к коммерческой тайне в процессе трудовых отношений не освобождает работника от взятых им обязательств по неразглашению коммерческой тайны.