Savol: Ko‘p o‘rinlarda "jismoniy shaxs", "yuridik shaxs" atamalarini eshitamiz. Ularning bir-biridan farqi nimada?
Javob: Jismoniy shaxs - boshqacha qilib aytganda, fuqaro. O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik Kodeksining 16-moddasida Fuqarolar (jismoniy shaxslar) deganda O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari, boshqa davlatlarning fuqarolari, shuningdek fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar tushunilishi ta’kidlangan.
Mazkur Kodeksning 39-moddasidan yuridik shaxs tushunchasiga ta’rifni topish mumkin. O‘z mulkida, xo‘jalik yuritishida yoki operativ boshqaruvida alohida mol-mulkka ega bo‘lgan hamda o‘z majburiyatlari yuzasidan ushbu mol-mulk bilan javob beradigan, o‘z nomidan mulkiy yoki shaxsiy nomulkiy huquqlarga ega bo‘la oladigan va ularni amalga oshira oladigan, majburiyatlarni bajara oladigan, sudda da’vogar va javobgar bo‘la oladigan tashkilot yuridik shaxs hisoblanadi. Yuridik shaxslar mustaqil balans yoki smetaga ega bo‘lishlari kerak.

IT-право. В чем разница между «физическим лицом» и «юридическим лицом»?
Ответ: физическое лицо, то есть гражданин. В статье 16 Гражданского кодекса Республики Узбекистан указано, что под гражданами (физическими лицами) понимаются граждане Республики Узбекистан, граждане других государств, а также лица без гражданства.
Определение юридического лица содержится в статье 39 настоящего Кодекса. Юридическим лицом признается организация, которая имеет в собственности, хозяйственном ведении или оперативном управлении обособленное имущество и отвечает по своим обязательствам этим имуществом, может от своего имени приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права, нести обязанности, быть истцом и ответчиком в суде. Юридические лица должны иметь самостоятельный баланс или смету.