2023 yil 1 mayga qadar muddatga Toshkent shahrida huquqiy eksperiment tariqasida virtual kassa bilan qamrab olingan savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchalarida naqd pul yechish xizmatini ko‘rsatish amaliyoti joriy etiladi.
Qarorda “HUMO” va “UZCARD” to‘lov tizimlari o‘zaro integratsiyasini bosqichma-bosqich, jumladan 2023 yil may oyiga qadar bankomatlar hamda 2023 yil yakuniga qadar to‘lov terminallari tizimini integratsiya qilish ishlarini yakunlash topshirilgan.
Shuningdek, Yagona g‘azna hisobvarag‘i orqali hisob-kitoblarni 24/7 rejimida onlayn tartibda amalga oshirish maqsadida Iqtisodiyot va moliya vazirligining axborot tizimi Markaziy bankning “Tezkor to‘lovlar” tizimiga integratsiya qilinadi.

Теперь вы сможете использовать любой банкомат для снятия наличных
На срок до 1 мая 2023 года в Ташкенте в порядке правового эксперимента внедряется практика оказания услуг по снятию наличных денежных средств в точках торговли и оказания услуг, охваченных сетью виртуальных касс.
В этой связи поручено поэтапно завершить работу по взаимной интеграции платежных систем Humo и Uzcard, в частности банкоматов – до мая 2023 года, системы платежных терминалов – до конца 2023 года.
Для осуществления онлайн-расчетов в режиме 24/7 через единый казначейский счет информационная система Министерства экономики и финансов будет интегрирована в систему быстрых платежей Центрального банка.