KOICA билан 3 та лойиҳа юзасидан семинар ўтказилди
Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида IТ ва стартапларни қўллаб-қувватлаш бўйича Ж.Кореянинг KOICA агентлиги билан амалга оширилаётган 3 та йирик лойиҳа юзасидан семинар ўтказилди.
Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида IT бизнес таълим йўналишини ҳамда таълим ва тадқиқот интеграциясини ривожлантириш учун FabLab концепцияси асосидаги ишлаб чиқариш ҳудудини ташкил этиш.
Семинарда Корея халқаро ҳакорлик агентлигининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори – Парк Сунжин хоним, Савдо-саноат палатаси, IT-Park, Тошкент ахборот технологиялари университетининг мутасадди раҳбарлари иштирок этишди. Тадбирга мазкур лойиҳаларнинг Жанубий Кореялик ҳамкор ташкилотларидан лойиҳа раҳбарлари ва вакиллари ташриф буюрдилар.
Семинарнинг асосий мақсади юқоридаги 3 та лойиҳани бирлаштирган ҳолда Ўзбекистонда рақамли технологияларни ривожлантириш, IT ва стартап лойиҳалар улушини ошириш, инновациялар ва тадбиркорлик экотизимини яхшилаш, бу борада замонавий билимларга эга кадрларни тайёрлаш ҳамда таълим, фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини кучайтиш ҳисобланади.
Тадбир давомида ҳар бир лойиҳанинг бугунги кундаги эришилган натижалари ҳамда қолган лойиҳалар учун кўприк вазифасини бажарувчи жиҳатлари алоҳида муҳокама қилинди.
Жанубий Кореянинг Сунчунҳян университети, Гёнгбук технопарки, Корея технопарклари уюшмаси, Даин лидерс компанияси, Кукмин университети ва бошқа ташкилотлардан қатнашган мутахассислар инновацион экотизимни ривожлантириш ҳамда стартапларни қўллаб-қувватлаш бўйича Корея тажрибаси билан ўртоқлашдилар.
Семинар якунида иштирокчилар келгусида стартаплар танлови, тренинг ва менторлик курсларини ташкил этиш, ёшларни ишлаб чиқариш ва бизнес бўйича билимларини ошириш юзасидан семинар-тренингларни ташкил этишга келишиб олдилар.

Прошел семинар по крупным проектам, реализуемым с “J.KOREA'S KOICA AGENCY”
В Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий прошел семинар по 3 крупным проектам, реализуемым с “J.KOREA'S KOICA AGENCY” по поддержке ИТ и стартапов.
Создание производственной площадки на базе концепции “FabLab” по развитию бизнес-образования в сфере ИТ и интеграции образования и исследований в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий.
В семинаре приняли участие директор представительства Корейского международного агентства в Узбекистане г-жа Пак Сунджин, официальные руководители Торгово-промышленной палаты, IT-Park, Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий. Мероприятие посетили руководители проектов и представители южнокорейских партнерских организаций.
Основная цель семинара – объединить вышеперечисленные 3 проекта по развитию цифровых технологий в Узбекистане, увеличить долю ИТ и стартап-проектов, улучшить экосистему инноваций и предпринимательства, подготовить кадры с современными знаниями в этой области, усилить интеграцию образования, науки и производства.
В ходе мероприятия отдельно обсуждались достигнутые результаты каждого проекта на сегодняшний день, а также аспекты, которые служат связующим звеном для остальных проектов.
Корейским опытом по развитию инновационной экосистемы и поддержке стартапов поделились специалисты южнокорейского университета Сунчунхян, технопарка Кёнбук, Корейской ассоциации технопарков, компании “Dain Leaders”, университета Кукмин и других организаций.
В завершение семинара участники договорились об организации семинаров и тренингов по стартапам, организации курсов обучения и наставничества, обучении молодежи и повышении знаний о бизнесе.